Loader

Yüz Tanıma Sistemi, Maske Takan Kişileri De Tanımlıyor

Yüz Tanıma Sistemi, Maske Takan Kişileri De Tanımlıyor

Yüz tanıma sistemleri geliştiren Japon şirket NEC, maske takan kişileri tespit edebileceğini duyurdu.

NEC, doğrulamanın %99.9 doğruluk oranıyla bir saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşebileceğini açıkladı. Sistem kimlik doğrulamak için gözler gibi yüzün örtülmemiş kısımlarına odaklanıyor.

The Met Police, kalabalıktaki yüzleri izleme listesindekilerle karşılaştırmak için NEC’in NeoFace Canlı Yüz Tanıma özelliğini kullanmaya başladı. Lufthansa ve Swiss International Airlines da diğer müşteriler arasında yer alıyor. Sistem aynı zamanda Tokyo’nun merkezinde yer alan bir mağazada otomatik ödeme sistemi için de denenmektedir.

Koronavirüs salgınından sonra insanlar çeşitli durumlarda yüzeylere temas etmekten çekinmektedir. Geliştirilen bu teknoloji bazı durumlarda insanlara temassız ihtiyaçlarını giderme imkanı sağlamaktadır.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre koronavirüs salgınından önce yüz tanıma algoritmaları yüz maskesi takan kişilerin görüntülerini %20-50’sini doğru bir şekilde tespit etmekte zorlanıyordu. Ancak 2020 yılının sonuna gelindiğinde tespitlerin doğruluk oranında çok önemli bir ilerleme katedildi.

Yüz tanıma sistemleri, mahremiyetin ihlal edilmesi ile ilgili etik kaygılara yol açmasının yanı sıra, sistemlerin koyu ten tonlarını ne kadar iyi tanıdığına dair soru işaretleri bulunmaktadır. Ağustos ayında bir sivil haklar kampanyacısı tarafından açılan davada, Galli güvenlik güçleri tarafından bu sistemlerin kullanılması yasadışı ilan edildi.

Amazon ve IBM başta olmak üzere ABD’de bulunan teknoloji şirketleri, yüz tanıma sistemlerinin nasıl kullanılması gerektiğine dair bir karara varılmasına zaman tanımak için polis memurlarının bu sistemleri kullanımını askıya aldı.