Loader

Yer Çekimini Kullanarak Şarj Olan Sonsuzluk Treni

Yer Çekimini Kullanarak Şarj Olan Sonsuzluk Treni

Avustralyalı madencilik firması Fortescue, yerçekimi enerjisini kullanarak kendini şarj eden ve enerjisi hiç bitmeyen “Sonsuzluk Treni”ni duyurdu.

Avustralyalı demir madeni şirketi Fortescue, dünyanın en verimli elektrikli lokomotifi olarak lanse edilen, sıfır emisyonlu tren projesiyle büyük miktarlı demir cevheri taşımayı hedefliyor. Fortescue, bu projeyi oluşturmak için Williams Advanced Engineering (WAE) şirketini satın aldı. Fortescue Future Industries karbon emisyonlarını azaltmak için daha yeşil teknolojiler geliştirmeye odaklananıyor.

Proje ile ilgili ayrıntılar henüz tam anlamıyla açıklanmasa da trenin enerjisini yenileyebilmek için yer çekiminden yararlanıp fren bölümlerinden gelen enerjiyi kullanması hedefleniyor. Enerjisi bittiğinde de yakıt ikmaline gerek kalmadan aynı şarjla madene kadar geri dönebilecek şekilde tasarlanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Fortescue CEO’su Elizabeth Gaines de benzer şeyleri söylüyor. Gaines, “Trenin yokuş aşağı gittiği bölümlerde elektriğinin yenilenmesi, yeniden şarj altyapısının kurulması ihtiyacını ortadan kaldıracak ve bu da onu demiryolu operasyonlarımızdaki emisyonları ortadan kaldırmak için verimli bir çözüm haline getirecek” dedi.