Loader

Yeni AI Uygulaması, COVID-19’dan Kimin Öleceğini Tahmin Ediyor

Yeni AI Uygulaması, COVID-19’dan Kimin Öleceğini Tahmin Ediyor

Kopenhag Üniversitesi’nden bilim adamları, COVID-19’dan kimin öleceğini% 90’a varan doğrulukla tahmin edebilen bir yapay zeka aracı geliştirdi.

Araştırmacılar, Danimarka’daki yaklaşık 4.000 COVID-19 hastasından alınan sağlık verilerini toplayıp sistemi eğitti. Uygulama, daha sonra virüse yakalanan, enfekte olmamış bir kişinin hastalıktan %90’a varan kesinlikte ölüp ölmeyeceğini belirledi. Ayrıca, COVID-19 ile hastaneye yatırılan birinin %80 doğrulukla bir solunum cihazına ihtiyaç duyup duymayacağını da öngördü.

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Mads Nielsen , uygulamanın aşılar için kime öncelik verileceğini ve bir hastanenin kaç solunum cihazına ihtiyaç duyacağını belirlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Bölgedeki tüm pozitif vakalar ile ilgili sağlık verilerine erişim izni vererek solunum cihazlarına olan ihtiyacı beş gün önceden tahmin edebilmek için çalışıyoruz. Bilgisayar hiçbir zaman bir doktorun değerlendirmesinin yerini alamaz, ancak doktorların ve hastanelerin COVID-19 ile enfekte olmuş birçok hastayı aynı anda görmelerine ve devam eden öncelikleri belirlemelerine yardımcı olabilir. Sistem ayrıca hangi sağlık faktörlerinin bir COVID-19 hastasının ölmesine veya solunum cihazına ihtiyaç duymasına neden olabileceğini analiz eder.