Loader

Mojo Vision Artırılmış Gerçeklik Kontakt Lens Prototipini Tanıttı

Mojo Vision Artırılmış Gerçeklik Kontakt Lens Prototipini Tanıttı

Mojo Vision, Mojo Lens artırılmış gerçeklik kontakt lens ürününün yeni bir prototipini piyasaya sürdü. Bu akıllı kontakt lens, “görünmez bilgisayarların da hayata geçmiş hali olacak.

Bu prototip, şirket için geliştirme, test etme ve doğrulama sürecinde kritik bir kontrol noktası ve akıllı telefonlar, artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik, akıllı giyilebilir cihazlar ve sağlık teknolojisinin kesiştiği noktada konumlanmış bir yeniliktir.

Prototip, doğrudan merceğe yerleştirilmiş çok sayıda yeni donanım özelliği ve teknoloji içeriyor, böylece lensin ekranı, iletişim yetenekleri, göz takibi ve güç sistemini daha iyi hale geliyor.

Başlangıç aşamasında kısmi körlük yaşayan kişilerin yol işaretleri gibi şeyleri daha iyi görmelerine yardımcı olabilecek tıbbi olarak onaylanmış bir cihaz olacağından, ilk hedef pazar az gören kişiler olacak.

Sistem, inç başına oldukça yoğun 14.000 piksele sahip 0,5 milimetrelik bir microLED ekran etrafında inşa ediliyor. Metin bindirmeleri mikro optik ile vurgulanırken, veriler 5 GHz bandı üzerinden ileri geri aktarılır. Tüm bunlar bir ARM Core M0 işlemci tarafından desteklenmektedir. Kullanıcının bakış hareketini belirlemek için ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre okumalarını kullanan bir göz izleme sistemi yerleşiktir. Bu da sistemin eller olmadan (handsfree) kontrolünün temelini oluşturur.

Tabii ki, henüz prototip aşamasında – yani henüz bu haliyle ticarileşme ve yaygın kullanıma açılma aşamasında değil. Ancak şirket bunun mümkün olabilmesi için gerekli çalışmaları yapıyorlar. Şirket ayrıca, teknoloji için egzersiz uygulamaları geliştirmek için Adidas Running gibi fitness markalarıyla ortaklıklarını da duyurdu. Yani ürün çıkmadan önce ürünün ekosistemini oluşturuyorlar. Bakalım bu ürün ne kadar başarılı olacak.

Kaynak: https://venturebeat.com/2022/03/30/mojo-vision-unveils-latest-augmented-reality-contact-lens-prototype