Loader

MIT Technology Review 10 Breakthrough Technologies

MIT Technology Review 10 Breakthrough Technologies

Amerika ‘da bulunan Massachusetts Institute of Technology ‘in teknoloji yayını Technology Review 2022 ‘nin çığır açacak teknoloji yaklaşımlarını listeledi.

Buna göre öne çıkan yaklaşımlar aşağıdaki gibi.

1. Şifrelerin Sonu

Yıllardır online işlerimizi yapabilmek için şifrelere ihtiyacımız oldu. Artık bu eski yöntemin yerini daha kolay yöntemlerin kullanılması bekleniyor. Email ile doğrulama, mobil bildirimler ve biometrik tarama bunlardan sadece birkaç tanesi.

2. COVID Varyant Takibi

Pandemi ile birlikte gen tedavilerine ön görülemeyen miktarda yatırım oldu. Bu sayede mutasyon sonucu oluşan yeni varyantların gözlem ve takibi ile ilgili yeni teknolojilerin sayısında da artış oldu.

3. Uzun Süreli Enerji Bataryaları

Her geçen gün yenilenebilir enerji yatırımları giderek artıyor. Ancak iklim değişikliği ve doğal madenlerin azalması gibi faktörlerin üreticileri daha çok enerji saklayabilen batarya geliştirmeye zorluyor.

4. Yapay Zeka Kullanarak Protein Bağlama

Vücüdumuz her faaliyetini protein ile gerçekleştiriyor ve proteinin bağlanma şeklini hangi faaliyet için kullanılacağını belirliyor. İlaç üreticileri bu protein bağlamalarını çözmek için aylar harcıyorlar. Yapay zeka bu biyolojik bilmeceyi çözmek için kullanılabilir mi?

5. Sıtma Aşısı

Sıtma hastalığından yılda 600binden fazla kişi ölüyor. Yeni bir DSÖ onaylı aşı 100 binlerce insanın hayatını kurtarabilir mi?

6. Hisse Sahipliği Doğrulama

Bitcoin gibi kripto paralar yüksek miktarda elektrik tüketiyorlar, çünkü işlemlerin doğrulanması yüksek miktarda işlemci gücü gerektiriyor. Yeni onaylama teknolojileri daha az enerji kullanarak bu işlemleri gerçekleştirmeyi vaad ediyor.

7. COVID Hapı

İlaç şirketleri tüm covid varyantlarına etkili olacak hap üretmeyi planlıyorlar.

8. Ticarileştirilebilir Füzyon Reaktörü

Karbon temelli enerjinin azaltılması yıllardır üzerine çalışılan bir konu. Bir girişim yeni tasarladığı füzyon reaktörünü 2030 başında elektrik üreticilerine tedarik etmeyi planlıyor. Böylece daha küçük enerji santralleri kurulabilecek.

9. Yapay Zeka için Yapay Veri

Yapay zeka uygulamaları geliştirirken kullanılan yüksek data miktarı aynı zamanda datanın temiz olmaması sebebi ile verimsizliğe sebep olabiliyor. Bazı firmalar bunun için başka bir bilgisayar tarafından üretilmiş yapay data sunarak bu verimsizliğin düşürülmesini hedefliyor.

10. Karbon Kaldırma Fabrikası

İklim değişikliği problemini çözebilmek için yapılması gereken şeylerden en önemlisi karbon emisyonunu azaltmak. Aynı zamanda gökyüzündeki karbon dioksidi de kaldırmalıyız. Bunun için İzlanda ‘da yeni bir fabrika kuruldu.