Loader

MIT Gizli Nesneleri Bulmak için Radyo Dalgalarını Kullanan Robot Geliştirdi

MIT Gizli Nesneleri Bulmak için Radyo Dalgalarını Kullanan Robot Geliştirdi

MIT araştırmacıları, duvarların veya dağınıklık parçalarının arkasına gizlenmiş nesneleri tespit edip yakalayabilen bir robot geliştirdiler.

RF-Grasp adı verilen sistemde robot, görüş alanının ötesindeki öğeleri bulmak için radyo dalgalarını kullanıyor. Depo robotlarının müşteri siparişlerini veya engellerin arkasında kalan araçları yakalamasına yardımcı olabiliyor.

Mevcut mekanik arama sistemleri, sensörlerinin kısıtlamaları nedeniyle bu görevlerle mücadele ediyor. Bir nesne gizlenmişse, genellikle çevreyi keşfetmeleri ve öğeyi aramaları gerekiyor.

Görünür ışık ve kızılötesinden farklı olarak, RF (radyo frekansı) sinyalleri, RFID etiketleri takılı nesneleri algılamak için karton kutuları, ahşap duvarları, plastik kapakları ve renkli camları geçebilir.

Araştırmanın yazarlarından Fadel Adib, “Araştırmacılar robotlara insan benzeri bir algı veriyor. Robotlara insanüstü bir algı kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Robotik Algı

RF-Grasp, robotun bileğindeki bir kamera ve ayrı bir RF okuyucudan oluşur. Birlikte, izleme verilerini toplarlar ve ortamın görsel bir haritasını oluştururlar.

Sistem, konumunu belirlemek için önce nesnenin RF etiketini ping atar. Daha sonra nesneye ulaşmak için engellerin etrafındaki en uygun yolu belirler.

Robot nesneye yaklaştıkça ve onu manipüle etmeye başladığında, bilgisayar görüşü daha kesin yönlendirmeler sağlar.

Testlerde, RF-Grasp ambalaj ve diğer engellerin arkasına gizlenmiş nesneleri başarıyla tanımladı ve taşıdı. Araştırmacılar, sistemin görevleri yalnızca kamera ile donatılmış benzer robotların yarısı kadar hareketle tamamladığını söylüyor.

Sistem, RFID’lerle etiketlenen hedef nesnelere bağlıdır. Ancak bu yongaların perakende, üretim ve depolamada barkod değişimleri olarak yaygın bir şekilde benimsenmesi, RF-Grasp’ın halihazırda pratik bir etkiye sahip olabileceği anlamına geliyor.