Loader

Koronavirüs Teşhisinde Yeni Teknolojiler Kullanılıyor

Koronavirüs Teşhisinde Yeni Teknolojiler Kullanılıyor

Koronavirüs salgını küresel boyutta etkisini devam ettirirken hastalığı teşhisi için kullanılan birçok yöntem üzerinde çalışmalar yapılıyor. Biz de dünyanın çeşitli noktalarında Koronavirüs teşhisi için yapılan bazı çalışmaları bir araya getirdik.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı sadece ses analizi yaparak virüsü tespit edebildiğini iddia ettiği erken aşama bir uygulama yayınladı. Kullanılabilecek en hızlı ve ucuz yöntem olarak sunulan bu uygulama kişilerin sesini analiz ederek hastalığı tespit edebiliyor.

MIT araştırmacıları, evlere kurulan ve kutuya benzeyen bir donanım sayesinde kişilerin hareketlerini, uyku düzenlerini, hatta nefes alışverişlerini izleyebiliyor, bu sayede evde yaşayan kişilerdeki farklılıkları tespit edebiliyor. Hareketlerin tespiti için wifi sinyalleri kullanan donanım davranış farklılıklarını anlamak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

Northwestern Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren araştırma ekibi bir kişinin Koronavirüs semptomlarını takip edebilen yeni bir giyilebilir cihaz geliştirdi. Bu cihaz kişilerin boğazına yerleştiriliyor ve içerisindeki sensörler sayesinde öksürükten hastalığı tespit etmede kullanılıyor.