Loader

IFA 2019 Teknoloji Fuarı

IFA 2019 Teknoloji Fuarı

Berlin’de geleneksel olarak düzenlenen ve Avrupa’nın en kapsamlı tüketici teknolojisi fuarlarından olan IFA, bu yıl da ilgiyi üzerine topladı. Birbirinde yenilikçi ürün ve teknolojileri bünyesinde barındıran fuarda televizyonlardan kişisel asistanlara, ses teknolojilerinden robotlara kadar birçok yenilik karılımcılara sunuldu.

IFA 2019’da dikkatleri üzerine çeken 10 teknolojik ürünü sizler için derledik.

FoodMarble AIRE kişisel sindirim izleyici

Cep tipi bir cihaz olan FoodMarble’ın AIRE ürünü, hangi yiyecekleri sindirip sindiremediğinizi takip ediyor. İlk “kişisel sindirim takipçisi” olan AIRE, sindirim sistemiyle uyumlu olmayan yiyecekler yiyen kişileri uyarıyor ve olası bir sindirim sistemi probleminin önüne geçmeyi amaçlıyor. Nefesinizden bağırsaklarınızdaki fermantasyon seviyesini ölçebilen cihaz, 180 dolar civarında bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Samsung AirDresser

AirDresser, bakterileri giysilerden uzaklaştırmak için “jet buharı” yayarak giysiyi temizliyor. Kıyafetleri tozdan arındırmak ve sterilize etmek için güçlü hava jetlerini kullanan Samsung AirDresser, giysilerini yenilemek ve tekrar canlandırmak isteyenler için oldukça faydalı bir cihaz.

Aalto Explorer FIND-X 3 su altı robotu

Okyanuslar, Dünya’nın yaklaşık %70’ini kaplıyor ancak okyanusların yüzde %95’lik bir kısmı hâlâ keşfedilmiş değil. Finlandiya merkezli Aalto, dünyanın ilk sualtı keşif platformunu geliştirdi. 4G ve 5G destekli olan bu cihaz, 360 derece görüntü kaydeden bir kamerayla beraber geliyor. Ürün, şu an için geliştirilme aşamasında.

Barisieur alarmlı çay demleme makinesi

1960 ve 1970’lerde oldukça popüler olan alarmlı çay demleme cihazları, IFA 2019’da tekrar karşımıza çıkıyor. Sabah kalktığınızda kahve veya çayınızın hazır olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken şey, gece yatmadan önce makineye çay ya da kahvenizin ne zaman hazır olması gerektiğini söylemek. Barisieur, 420 dolar gibi bir fiyat etiketiyle satışa çıkacak.

Veritable akıllı bahçe cihazı

Veritable akıllı bahçe cihazı, evde kendi sebze meyvelerinizi yetiştirmenizi sağlayan bir cihaz. Veritable; otomatik ışık, sulama ve besin maddelerine sahip bir yapay bahçe ortamı yaratıyor. Tek yapmanız gereken belirli aralıklarla cihazın deposundaki suyu kontrol etmek. Cihaz, 300 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olacak.

Babeyes bebek bakış açılı kamera

Dünya, bir bebeğin bakış açısından nasıl görünüyor merak ediyor musunuz? O hâlde Babeyes’ın yaptığı kameraya bir göz atın. Ayıcık şeklinde tasarlanan kamera ile bebeğinizin tüm hareketlerini kaydedip daha sonra izleyebilirsiniz. Babeyes bebek bakış açılı kamera, 140 dolar civarında bir fiyata satılacak.

Airvida C1 giyilebilir hava arıtıcı

Airvida, 3 ile 10 yaş arası çocuklar için özel olarak tasarlanmış dünyanın tek giyilebilir hava temizleyicisi. Cihaz; her 0,6 saniyede bir, santimetre küp başına 2.000.000 negatif iyon üretiyor. Bu, doğal orman iyon konsantrasyonundan 100 kat daha fazla. Cihaz, temel olarak çocukların soluduğu havayı temizliyor ve onlara sağlıklı bir ortam oluşturuyor.

BONE Tech IceBRKR kayak gözlüğü

Kayak yaparken sorunsuzca müzik dinlemek istiyorsanız BONE Tech IceBRKR kayak gözlüğü aradığınız ürün olabilir. BONE Tech IceBRKR, düşük frekanslı sesleri doğrudan iç kulağa çene kemikleri yoluyla gönderiyor. Tekniğin avantajı, çevrenizde olup bitenleri de duyabiliyor olmanız ki bu, yamaçlarda çok önemlidir. İkinci bir özellik, aynı teknolojiyi kullanan cihazlara sahip bir kilometrede 17 kişiye kadar insanla interkom oluşturmanıza izin veren Bluetooth 5.0 MESH. Bu, büyük kayak merkezlerinde çok zor olan bağlantıda kalmak için harika bir şey.

Capsulier REVO kahve paketleme makinası

Bu kapsül paketleme aygıtı, birkaç dakika içinde özel harmanlanmış kahve kapsülleri yapmanızı sağlıyor. Espresso makinelerinde kolayca açılan bu kapsüller, bir kahve severin hayal edebileceği her türlü kahveyi yapmasına imkân veriyor. Cihaz, sonsuz miktarda kullanılabilecek paslanmaz çelik kapsüller kullanıyor.

Welt akıllı kemer

Güney Kore’de üretilen mikro-USB şarjlı Welt Akıllı Kemer, zaman içerisinde bel boyutunuzu izlemenizi sağlıyor. Ayrıca faaliyetlerinizi de bir adımsayar yardımıyla izleyen Welt, bir akıllı telefon uygulamasıyla bu verileri sizinle paylaşıyor.