Loader

Havalimanlarında Yolcu Deneyimini İyileştirecek 13 Inovatif Çözüm

Havalimanlarında Yolcu Deneyimini İyileştirecek 13 Inovatif Çözüm

Paris ‘de gerçekleşen Passenger Terminal Expo (PTE) etkinliğinde sergilenen havalimanı operasyonlarını değiştirebilecek 13 inovatif çözüme birlikte göz atalım.

Bulut Tabanlı Operasyon Aracı

AeroCloud, havalimanlarının modası geçmiş ve eski teknolojiye alternatif çözümlere olan ihtiyacını ele alarak 2019 yılında pazara girdi. Yönetim platformu, havalimanı verimini artırmak, tüm havalimanı verilerini merkezileştirmek, görevleri otomatikleştirmek, yolcu akışını tahmin etmek, kapı kullanımını yönetmek ve tüm havalimanı paydaşlarının modern, güvenilir ve sezgisel teknoloji çözümlerine erişmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

360 Derece Dijital Öncelikli İletişim Stratejisi

Yolculara havalimanı ortamı hakkında gerçek zamanlı bilgileri parmaklarının ucunda sunmak şu anda endüstri için büyük bir odak noktasıdır ve Atrius buna yönelik çözümler sunuyor. Çözüm, havalimanı terminalini yolculara ilham vermek ve rehberlik etmek için veri açısından zengin bir akıllı alana dönüştürüyor. Atrius tam kapsamlı bir konum hizmetleri şirketidir ve iç mekan konumlandırmadan bağlantılı etkileşimli haritalara ve yön bulmaya kadar her şeyi sağlar. Yolcular haritalarla etkileşime geçebilir ve havalimanı alanının neler sunabileceğini keşfedebilir ve bu alanda etkin bir şekilde gezinebilir.”

Ultra Ince Self Servis Çanta Etiketleme Ünitesi

Ink Innovations self servis çanta etiketleme ünitesini tanıttı. Yeni Ink QuickTag Lite çözümü ile havaalanları, yolcular için bir etiketleme ve bırakma alanı oluşturmak için check-in salonlarını ve bagaj teslim alanlarını temassız barkod tarama ve biyometri ile güçlendiriyor. Ayrıca minimum personel ile etiket verebilmek üzere tasarlandı ve personel check-in, bag-drop ve biniş işlemlerini akıllı el cihazlarından gerçekleştirebilmektedir.

Uçağa Biniş Deneyimine Sorunsuz Biyometrik Check-in

Bir Amadeus şirketi olan ICM Airport Technics, check-in’den uçağa binişe kadar şirketin uçtan uca biyometrik yolcu deneyiminin incelemesini sağlar. Yüz tanıma teknolojisiyle güçlendirilen çözüm, yolcuların biyometri kullanarak check-in’den uçağa geçmelerine olanak tanıyarak sürekli pasaport ve biniş kartı gösterme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Deneyim, yolcunun yüz görüntüsünün yakalandığı ve pasaportlarına göre doğrulandığı biyometrik bir kioskta yolcu check-in işlemini hallediyor. Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, bagajlar bir Auto Bag Drop (ABD) ünitesine hızlı ve kolay bir şekilde bırakılır ve yolcular üniteye yaklaştıkça üniteye yerleştirilmiş kamera tarafından otomatik olarak tanınır. Ardından yolcunun kimliğini otomatik olarak doğrulayan kameralarla donatılmış güvenlik ve biniş kapılarından geçebilirler.

Hizmet Olarak NFT

Web3, işletmeler ve havaalanları söz konusu olduğunda yolcular arasındaki ilişkiyi temelden değiştiriyor. Sayl platformu bugün yayında ve Brüksel Havaalanı gibi havaalanları ve Sayl’ı çevrimiçi ve mağaza içi sipariş, müşteri verilerini etkinleştirme, saklama ve sadakat amaçlarıyla kullanan restoran zincirleri ve perakendeciler de dahil olmak üzere 300’den fazla marka tarafından kullanılıyor. Platform, müşterilerine çok kanallı ve daha kişiselleştirilmiş bir şekilde hizmet etmek, , işletme ve müşteriler arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için NFT’leri işletmelerine tanıtmak isteyen pazarlamacılar, dijital yöneticiler ve dijital ekipler için tasarlanmıştır. Sayl platformunda, NFT’lerin, blok zincirin ve kriptonun gerçekte nasıl çalıştığını gerçekten anlamalarına gerek kalmadan bir NFT’nin tüm yaşam döngüsünü yönetebilirler.

Yapay Zekalı Apron Turnover Kontrol Çözümü

Assaia’nın ApronAI çözümü video akışlarından içgörüler oluşturmak için bilgisayar görüsünü kullanır ve apron operasyonlarını gerçek zamanlı olarak optimize etmek için kullanılmayan operasyonel verilerinden yararlanır. Assaia’ nın ürünleri, veriye dayalı tahminler üretir ve daha iyi kararlar almanıza, aprondaki kazaları azaltmanıza, sürdürülebilirliği iyileştirmenize ve geri dönüş verimliliğini artırmanıza yardımcı olur.

Verimliliği artırmak, maliyeti azaltmak, sürdürülebilirliği geliştirmek için verileri kullanma

FlightAware, küresel uçuş izleme çözümleri, tahmine dayalı teknoloji, analitik ve karar verme araçları sunan bir dijital havacılık şirketidir. FlightAware bir uçuş takip şirketi olarak başladı, ancak her veri parçasını depoladıkları için şimdi bir havacılık içgörü şirketi olarak konumlandı.

Geleceğe Dönük Self Servis Teknolojisi

Elenium, yolcuyu check-in’ den uçağa sorunsuz bir şekilde ulaşmak için havalimanı düzeyinde güvenli biyometri ve ses tanıma kullanan modern yolcu deneyimi çözümleri sunuyor. Elenium’un gezginler için daha hızlı ve daha rahat bir deneyim sağlayan paketi, yolcuları yolculuklarının en başından nihai varış noktalarına sorunsuz bir şekilde taşır. Voyager, güvenli, havaalanı düzeyinde biyometri ile desteklenen temassız bir yolculuk sunuyor.

Son Teknoloji Planlama Platformu

BEONTRA, yeni piyasaya sürdüğü BEONTRA Horizons platformunu sergiledi. BEO, kullanıcı odaklı “daha ​​az çaba, daha fazla zeka ve aynı esneklik” tasarım stratejisiyle  mevcut senaryo planlama paketinin avantajlarından ödün vermeden önemli bir değer katar. Tam entegre makine öğrenimi algoritmaları, hem daha hızlı hem de daha akıllı tahminlere olanak tanır. Geçmiş verilerden öğrenerek, gelecekteki verilere uygulanacak kalıpları ve eğilimleri belirler. En önemlisi, kullanıcı tam kontrolde kalır ve tüm varsayılan ayarları ve sonuçları değiştirme özgürlüğüne sahiptir.

Tamamen kendi kendini kontrol eden bir kontrol noktasına bir adım daha yakın

Vanderlande’nin sunduğu en yenilikçi konseptler arasında PAX Divest Assistant var. Vanderlande’nin kendi kendine elden çıkarma çözümü, yolcuların yerel bir acentenin yardımı olmadan elden çıkarma sürecinden geçmesine izin vererek havalimanı güvenlik kontrol noktalarına bir self servis işlevi getiriyor. Çözüm, yolcu ve personel etkileşimlerinin azaltılmasına yardımcı olurken, yolculara tarama süreci boyunca stressiz bir yolculuk sağlar.

Yenilikçi Temassız Çözüm

Happymeter, mevcut self check-in kiosklarına kolayca kurulabilen ve eksiksiz bir ekipman revizyonu ihtiyacını ortadan kaldıran yenilikçi bir çözüm olan happyhover’ı sundu. Happyhover™ çubuğu, etkileşimli kiosk ekranının üzerine yerleştirildiğinde, havada parmak hareketlerini algılayan görünmez bir kızılötesi ışık kalkanı yansıtmak için dokunmatik sensör teknolojisini kullanır ve müşterilerin ekrana fiziksel olarak dokunmaya gerek kalmadan seçim yapmasına, kaydırmasına ve yazmasına olanak tanır. .

Sanal Kuyruk

Sanal kuyruk, özellikle seyahatin arttığı günümüzde, yolcu talep yönetimi için giderek daha popüler bir çözüm haline geliyor. Kopenhag Optimizasyon, yolcular için sanal bir hat veya alan oluşturmak üzere teknolojiyi kullanarak yolcu talebini yönetme süreci olan sanal kuyruk oluşturma sağlar. Bu, bir uygulamanın kullanımı, telefon, e-posta, web sitesi, iletişim merkezi veya SMS dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir.

Kayıp Eşya Teknolojisi

SITA, kayıp eşya sorununu küresel ölçekte çözen, bulut tabanlı bir uygulama olan WorldTracer® adlı yepyeni çözümünü sundu. Havayollarının kaybolan ve bulunan eşyaları daha doğru bir şekilde ele almasına, yolcuları kayıp eşyalarıyla yeniden bir araya getirmesine ve GDPR uyumluluğunu sağlamasına yardımcı olur. Kayıp Eşya Hizmeti ile yolcular telefonları üzerinden bildirimde bulunabiliyor, havayoluna bunu kaydedebiliyor ve eşya bulunduğunda tek yapmaları gereken eşyanın fotoğrafını çekmek oluyor. SITA’nın yazılımı, bilgisayarlı görü ve makine öğrenimini kullanarak, kaybolan öğenin türünü tanımlar ve öğenin eşleşmesini sağlar.

Haberin detaylarına ve röportajlara keşfet linkinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.futuretravelexperience.com/2022/06/13-innovations-that-have-the-potential-to-future-proof-airport-operations/