Loader

Havacılıkta Yenilenebilir Enerji ‘Hidrojen’

Havacılıkta Yenilenebilir Enerji ‘Hidrojen’

Hava taşımacılığında büyüme ile petrol ve petrol bazlı yakıtların tükenme riski, diğer sanayi alanlarında olduğu gibi havacılık alanında da alternatif yakıtların kullanımını gündeme getirmiştir. Günümüzde havacılık sektöründe daha verimli ve ucuz, bir o kadar da çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışılmaktadır.

Teknolojik gelişimin tamamlanmasının ardından gelecekte hidrojenin, petrol kaynaklı yakıtların yerine kullanılacağı ve hem ekonomik hem de çevresel anlamda petrol kaynaklı yakıtlardan çok daha avantajlı olacağına yönelik çalışmalar artmaktadır. Hidrojen enerjisi, önümüzdeki yüzyılın en önemli enerji kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Büyük firmalar bu alanda birçok yeni proje üretmeye başladı.

Aviation Climate Taskforce (ACT)

Boston Consulting Group (BCG), on uluslararası havayoluyla birleşerek, sürdürülebilir seyahati desteklemek için yeni bir organizasyon olan Aviation Climate Taskforce (ACT) kurdu. Amaçları kar amacı gütmeden, karbon emisyonunu azaltan, sürdürülebilir teknolojileri destekleyen çalışmalar yapmaktır.

Girişime dahil olan on uluslararası havayolu şirketi Air Canada, Air France-KLM, American Airlines, JetBlue, Lufthansa, Cathay Pacific, Delta Air Lines, Southwest Airlines, United Airlines ve Virgin Atlantic.

ACT, biyo-tabanlı Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojen çözümleri sürdürülebilir enerji çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Schiphol ve ZeroAvia, 2024 yılına kadar ticari hidrojen-elektrik uçuşları planlıyor

ZeroAvia, Royal Schiphol Group, Rotterdam The Hague Innovation Airport Foundation ve Rotterdam the Hague Airport (RTHA), İngiltere ve Hollanda arasındaki ilk sıfır emisyonlu ticari yolcu uçuşlarını gerçekleştirmek için bir organizasyonda bir araya geldiler.

Proje kapsamında, 2024 yılında Rotterdam The Hague Havalimanı ile Londra arasında 19 kişilik bir hidrojen ile çalışacak uçakla uçmayı planlamaktadırlar.  Amaçları, hidrojen-elektrikli havacılığın ticari olarak benimsenmesini kolaylaştırmaktır.

Bu uçağı geliştirmek için ZeroAvia, elektrik motorlarına güç sağlamak için hidrojen yakıt hücrelerini kullanacak bir hidrojen-elektrik güç aktarma organının geliştirilmesi üzerinde araştırma yapıyor ve çalışıyor.