Loader

Havacılık ve Seyahat Dünyasında NFT’ler

Havacılık ve Seyahat Dünyasında NFT’ler

NFT’ler havacılık ve seyahat endüstrisinde nasıl bir rol oynayabilir? Uygulama alanları neler olabilir? Blockchain tabanlı seyahat toplulukları, yeni nesil sadakat programları, NFT pasaport kavramı gibi konuların detaylarına ve sektörde yer alan bazı NFT proje örneklerine haberimizden ulaşabilirsiniz.

Lufthansa innovation hub’ın yayınladığı rapora göre, NFT girişimlerine sağlanan VC finansmanı, 2020’den 2021’e kadar yaklaşık 40 kat artarak 4,5 milyar dolara ulaştı. 2022 yılında bu finansman giderek artmaktadır. Günümüzde seyahat ve havacılık sektöründe de yaygın bir şekilde, 3 farklı alanda NFTler kullanılmaktadır;

Seyahat anılarının NFT koleksiyonu şeklinde saklanması
Yeni nesil havayolu sadakati
Seyahat yolculuğu boyunca kimlik doğrulaması için NFT pasaportu

Firmalardan bazı örnekler:

2014 yılında airBaltic, uçak bileti satın almak için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kabul etmeye başlayan dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu. Aynı firma 2021’de kendi NFT’lerini yayınlamaya başladı ve bu alanda ilk NFT kullanan havayolu firması oldu. AirBaltic City Collection adını verdiği koleksiyonun dokuz versiyonunu şimdiden yayınladı, https://opensea.io/airBaltic adresinden ulaşabilirsiniz.

AirBaltic, Mayıs 2022’de, blok zinciri teknolojisini iş modeline entegre etme konusunda ön saflarda yer alan havayolu olarak mirasını geliştirerek, Planies adlı 10.000 NFT oluşan yeni bir koleksiyon piyasaya sürecek.

Seyahat sektöründe, Travala, oteller ve tesisler, uçuşlar ve etkinlikler için kullanılan rezervasyon platformu, blok zinciri teknolojisini kullanmaktadır. Kullanıcılar, bitcoin ile ödeme yaparken sadakat programlarında NFT ödülleri kazanmaktadırlar. “Elmas” üyeleri, üyelik bonusu olarak benzersiz bir Travel Tiger NFT almaktadırlar.

Aynı zamanda, Dallas’da yer alan, otel ve işletmelerinin ve işletmecilerin ilanlara yer verdiği bir platform olan OYO, Crypto ve NFT alanında yeni bir lansman yaptı. Kazan-kazan iş modeli ile oluşturulan oluşturulan proje de kullanıcılar konaklayarak Amazon hediye kartları, NFT kazanabilecek, Gamezop yer alan crypto ve nft tabanlı oyunları oynarak kazandıkları jetonları da OYO da kullanabilecekler.

Aşı pasaportları veren San Marino, Haziran 2021’den itibaren kimlik doğrulama için NFT teknolojisini kullanmaktadır.

Tags: