Loader

Havacılık Teknolojisi Trendleri: 2021 ve Sonrası

Havacılık Teknolojisi Trendleri: 2021 ve Sonrası

2020/21, COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel olarak yolcu hacimlerinde büyük değişimlerle birlikte havayolu endüstrisinin bugüne kadarki en çalkantılı dönemi olarak tarih kitaplarına geçecek.

Havayolları, kafaya takılan termal tarama cihazlarından teknoloji destekli sosyal mesafe önlemlerine kadar, hem müşteri deneyimini hem de operasyonel verimliliği artırmak için kuruluşlarında yeni ve gelişen teknolojileri benimsiyor. Bu yenilik benimseme hızı, önümüzdeki birkaç yıl içinde hızlı endüstri dönüşümü için bir sahne oluşturuyor. Hem insanlara hem de gezegene uygun, daha akıllı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir seyahat endüstrisi yaklaşıyor.

  1. Büyük Veri&Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), bu krizin ortasında havacılık endüstrisinin operasyonlarını dönüştürmede kritik bir teknoloji olmuştur.

Southwest Airlines, potansiyel güvenlik sorunlarını belirtmek için NASA ile ortaklık kurarak bu alanda önemli adımlar attı. Makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak, anormallikler hakkında uyarmak ve olası kazaları önlemek için geniş veri kümelerini parçalayabilen otomatik bir sistem oluşturdular.

EasyJet, tahmine dayalı analiz için de AI kullanıyor. Havayolu, mevcut tüm verileri anlamlandırmak ve bu bilgileri bireysel yolcular için kişiselleştirilmiş teklifler ve hizmetler oluşturmak için kullanmak için bu teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanıyor.

  1. Biyometrik Teknoloji

COVID-19’un temas etmesiz seyahat fikrini güçlendirmesiyle birlikte pandemi, sahip olunması gereken bir teknoloji olarak biyometriye de güçlü bir vurgu yaptı.

Star Alliance, yolcuları taramak için birlikte çalışabilir yeni bir biyometrik kimlik ve tanımlama platformunu tanıttı ve Kasım 2020’de hayata geçti.

Emirates ayrıca Dubai Uluslararası Havalimanı’nda entegre bir biyometrik yol başlattı ve Etihad, kabin ekibi için yüz biyometrik check-in’i denedi.

  1. Siber Güvenlik ve Bulut Teknolojileri

Havayolları, hibrit bulut altyapısı stratejisini göz önünde bulundurarak, hızlı hareket eden dijital dünyanın yeni taleplerini karşılamak için altyapıyı büyüterek veya küçülterek daha çevik olmaya odaklanıyor.

Ayrıca, bulut pazarı olgunlaştıkça, artık uçak OEM verileri için belge yönetimi gibi kurumsal verileri tutmanın ve işlemenin en güvenli ve ölçeklenebilir yolu olarak görülüyor.

  1. Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, iklim değişikliği tartışmalarında açıkça bir eylem öğesidir, çünkü havacılık, fosil yakıt kullanımında ve bunun sonucunda ortaya çıkan çevresel etkide yoğun bir şekilde yer almaktadır. Pandemi bu gündemi ileriye taşıdı – birçok uçak üreticisi yeşil yolculuğuna başladı. Önümüzdeki yıllar için sürdürülebilir kalkınma açısından temel hedefler karbondan arındırma ve yeşil teknoloji yatırımıdır.

IAG, Japan Airlines veya Qantas gibi şirketler 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulunuyor. Finnair ise 2045 için karbon nötrlüğüne ulaşmayı hedefliyor.