Loader

Google’dan 3D Görüntülü Sohbet Kabini: Project Starline

Google’dan 3D Görüntülü Sohbet Kabini: Project Starline

Google’ın geleneksel hale gelen etkinliği Google I/O, bu yıl da teknoloji severler tarafından ilgi gördü. Google etkinlikte konuştuğunuz kişinin tam da aynı odadaymış gibi görünmesini sağlayan hologram benzeri bir görüntülü sohbet aracı olan Project Starline’ı hazırladığı bir video ile tanıttı. Aslında bir arada bulunduğunuz kişi karşınızdaki kişi değil, sadece bir stant. Bu stantlarda bulunan kameralar ve sensörler sizi gerçek boyutlu olarak karşı tarafa iletiyor gibi görünüyor ve konuştuğunuz kişiye ait neredeyse tüm detayları görmenizi sağlıyor.

Kameralar ve sensörler, görüntünüzü ve hareketlerinizi birden çok görüş noktasından yakalıyor ve bu görüntüler, farklı bir odadaki benzer bir kabine iletiliyor. Bunun sonucunda görüştüğünüz kişiyi, bir görüntünün hacmini radyal olarak keserek çalışan bir teknoloji olan ışıklı bir alan ekranında görüyorsunuz. Karşı tarafın sesi de bir hoparlörden değil de tüm alana yayılacak bir şekilde iletiliyor; bu da diğer kişinin sesini tıpkı aynı odadaymış gibi duyabileceğiniz anlamına geliyor.

Google görüntülü sohbet kabinini şu anda birkaç ofisinde kullanırken teknolojiyi yıl içinde iş ortaklarıyla test etmeyi planlıyor. Google, sağlık ve medya sektörünü geri bildirim almak istediği iki sektör olarak belirledi.

Project Starline’ın örnek videosundaki görüntüler fazlasıyla etkileyici bir şekilde gerçekçi görünüyor. Ancak bu teknolojinin henüz yaygın kullanıma hazır olmadığını söyleyebiliriz. Yaygın olarak kullanılacağını düşünürsek filmlerde izlediklerimiz gibi bir gelecek bizi bekliyor olabilir.

Project Starline’ın örnek videosunu izleyebilirsiniz: