Loader

Google Yeni Yapay Zekası LaMDA’yı Tanıttı

Google Yeni Yapay Zekası LaMDA’yı Tanıttı

Teknoloji devi Google, Google I/O etkinliğinde yapay zekayla diyalogu çok daha doğal bir hale getirecek LaMDA modelini duyurdu.

LaMDA, insan doğasının bilgisayar dünyasına kattığı en büyük zorluk olan bir bağlam çerçevesinde konuşmayı geliştirecek bir teknoloji olarak tanıtıldı. LaMDA’nın ana amacı, yapay zekâyla yaptığınız sohbeti olabildiğinde doğal bir yapıda tutmak. Google, bu teknolojiyi bundan öncesinde de şirket bünyesinde deniyordu. Teknoloji, henüz geliştirilmeye devam etse de Google tarafından paylaşılan örnekler, şimdiden teknolojinin potansiyelini iyi derecede olduğunu gösterdi.

LaMDA sayesinde bir kullanıcı olarak asistanlar gibi yapay zekâyla istediğimiz herhangi bir konuda konuşabiliyoruz. LaMDA’nın verdiği cevapların, günümüzde gördüğümüz yapay zekâ cevaplarına göre çok farklı olduğunu, bir insan ağzından çıkmış gibi duyulduğunu söyleyebiliriz. Duyduğumuz diyaloglarda özellikle betimlemelerin ve benzetmelerin kullanımı ön plana çıkıyor. LaMDA’nın bunu becermesiyse arkasındaki karmaşık teknolojiyle sağlanıyor.

LaMDA’nın diyalogu bu denli doğal gözüken bir noktaya getirebilmesinin ilk adımı, kavramları öğrenmekten geçiyor. LaMDA, sahip olduğu kavram ağı sayesinde söylenene karşılık olacak binlerce farklı seçenek listeleyebiliyor. Diyalog, olabildiğince uzatılıyor. Ayrıca Google CEO’su Sundar Pichai’nin aktardığına göre LaMDA, bu seçenekler arasında bir kez seçtiği yolu ikinci kez seçmiyor. Yani duyduğumuz cevaplar, tıpkı bizim diyaloglarımızdaki gibi yalnızca o ana özel oluyor.

Fakat teknolojinin henüz geliştirilmekte olduğunu bir kez daha hatırlatalım. LaMDA, şu anda zaman zaman saçma cevaplar da oluşturabiliyor. Örneğin Pluto gezegeninin takla attığını söylüyor; zaman zaman da sohbeti bir anda sonlandırıyor. Google’ın yapay zekâ modeli, gelecekte arama sonuçlarında da önemli yeniliklere yol açacak.

LaMDA ile örnek konuşmayı aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Tags: