Loader

Felçli Bir Birey, Düşünceleri Yazıya Çeviren Yapay Zeka Sistemiyle Yazı Yazdı

Felçli Bir Birey, Düşünceleri Yazıya Çeviren Yapay Zeka Sistemiyle Yazı Yazdı

Stanford Üniversitesi merkezli araştırmacılar, yapay zeka yazılımını beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) adı verilen ve insan beynine yerleştirilen bir cihaz ile birleştirdi.

Araştırmacılar, felçli insanların zihinsel el yazısını ekrandaki kelimelere dönüştürmek için bilgisayar kullanacağı, iletişim yöntemini geliştirdiler. Bilim adamları, bir bilgisayarın beyin sinyallerinden alınan el yazısı hareketlerini çözdüğünü ve daha önce mümkün olandan çok daha hızlı iletişime izin verebileceğini belirttiler.

Stanford Üniversitesi’nden Prof Jaimie Henderson , “Bu yaklaşım, felçli bir kişinin aynı yaştaki sağlıklı yetişkinlerin hızında cümleler oluşturmasına izin verdi. Hedefimiz, metin yoluyla iletişim kurma yeteneğini geri kazanmaktır.” dedi.

Araştırmacılar, amiyotrofik lateral skleroz (ALS) nedeniyle üst uzuvlarının kullanımını veya konuşma yeteneklerini kaybeden  milyonlarca insana fayda sağlayacağını bildiriyor.

Yazarlar, bu yöntemin konuşamayan birinin konuşmasını iletmek gibi doğrudan gözlemlenemeyen sıralı davranışlara uygulanabileceğini öne sürüyorlar.

Tags: