Loader

Erken Deprem Uyarısı

Erken Deprem Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız deprem gündemimizde uzunca bir süre yer alacak gibi gözüküyor. Deprem öncesinde alınması gereken önlemler, deprem esnasında yapılması gerekenler herkesi meşgul eden konular. Peki deprem olacağını öncesinde biliyor olsak…

California Üniversitesi tarafından geliştirilen MyShake isimli uygulama deprem olmadan önce cep telefonunuza bildirim gönderiyor. Uygulama şehrin her yerine yerleştirilmiş sensörlerden aldığı gerçek zamanlı verilere dayanıyor. Sensörler deprem başlangıcında meydana gelen birincil dalgaları (insanlar tarafından hissedilmeyen) algılıyor. Bu sayede anlık olarak cep telefonlarına deprem olacağına dair bildirimler gönderebiliyor. Saniyeler sonrasında hasara neden olabilecek ve hissedilen ikincil deprem dalgaları gelmeden depremden haberdar olmak mümkün oluyor.

MyShake 4.5 büyüklüğünün üzerinde olan depremler için uyarılar gönderebiliyor. Depremden ortalama 17-18 saniye öncesinde bildirim gönderebilen uygulama depremin merkez üssüne yakınlığına göre 60 saniye öncesine kadar haber verebiliyor.