Loader

Duyguları Olan Yerli Robot

Duyguları Olan Yerli Robot

Günümüzde insana çok benzeyen robotlar tasarlandığını görüyoruz, buna çok çeşitli örnekler verilebilir. Peki robotların insanlara bu kadar benzemesi gelecekte neler doğuracak?

Bunu kendine dert edinen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar duyguları olan insansı bir robot geliştiriyor. En önemli özelliği insanlarla duygusal etkileşimde bulunabilmesi olacak robot, karşısındaki insanın üzgün veya neşeli olup olmadığını anlayacak ve kendisi de bazı tepkiler gösterebilecek.

Robotun, insanla etkileşimi ve insan yüzündeki ifadeyi anlaması için farklı metotlar kullanılıyor. Duyguları ifade edebilmek için yüzün altı farklı duygu durumunu gösterebilecek şekilde olması gerekiyor. Bu sebeple de insansı robotun gözleri için çekmeli-itmeli tendon sistemleri, ağız yapısında ise yay sistemi kullanılıyor. Siz robotla konuşurken ne dediğinizi anlıyor ve basit cevaplar verebiliyor. Sonraki süreçte de, insani etkileşim için konuşurken, ağız hareketlerinin insana benzer şekilde olması için çalışılıyor.

Tags: