Loader

Dünyayı Değiştirebilecek Dokuz Teknoloji

Dünyayı Değiştirebilecek Dokuz Teknoloji

CB Insight’ın “Game Changers 2022” raporu, önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde dünyayı değiştirme potansiyeline sahip 9 gelişmekte olan teknolojiyi inceliyor.

Beyin-bilgisayar arayüzleri ve hücre kodlaması gibi bazıları gelişmeler hastalıkları tedavi etme şeklimizi değiştirebilecek nitelikte.

Kişisel veri sahipliği ve merkezi olmayan ticaret, gücü tüketicilerin ve satıcıların eline geri vermeyi amaçlarken, yapay zeka denetçileri ve parolasız kimlik doğrulama, siber saldırılara, veri ihlallerine ve gizli önyargılara karşı koruma sağlar.

Diğer teknolojiler, çip tasarımını (nöromorfik hesaplama), bilimsel ölçümü (ticari kuantum sensörleri) ve elektroniği (laboratuarda yetiştirilen elmaslar) yeniden tanımlayacak gibi görünüyor.

İşte raporda geçen 9 teknoloji trendi …

Ticari Kuantum Sensörleri: Kuantum sensörleri, ortamdaki en ufak değişikliği bile algılayabilir. Bu cihazlar, yeraltı haritalama ve tıbbi görüntüleme dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için üretiliyor ve geleneksel rakiplerinden daha küçük, daha ucuz ve binlerce kat daha hassas olabilir.

Yapay Zeka Denetçileri: AI sistemleri, özellikle makine öğrenimi (ML) tarafından desteklenenler, önyargıya ve veri zehirlenmesine (bir modelin eğitim verilerini kurcalayan bir saldırı) karşı savunmasızdır. Küresel şirketlerin %55’inden fazlasının yapay zeka kullandığı göz önüne alındığında, bu tehditlerin sektörler arasında önemli sonuçları olabilir. Bu riskleri azaltmak için girişimler, verilerdeki sorunları denetlemek ve değiştirmek için denetçi yazılımları AI sistemlerine entegre ediyor.

Beyin-Bilgisayar Arayüzleri: Beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) sistemleri, beyin sinyallerini algılayabilir ve nicelleştirebilir ve bunları kullanıcının amacını gerçekleştirmek için örneğin kelimeleri yazmak veya bir robotik kolu hareket ettirmek gibi cihaz komutlarına çevirebilir. Tarihsel olarak, bir BCI implante etmek, açık beyin ameliyatı prosedürü içinde kabul ediliyor. Ancak minimal çözümler hastalar için daha az riskli olabilir. Ayrıca birçok cerrahın da bu prosedürü (genel bir stent yerleştirmeye benzer) gerçekleştirme bilgisine sahip oldukça uygulama daha ölçeklenebilir hale gelecektir.

Laboratuarda Yetiştirilen Elmaslar: Kimyasal buhar biriktirme (CVD) adı verilen bir işlem kullanılarak elmaslar, bir reaktörde katman katman büyütülür. Bunlar silikon, galyum nitrür ve erimiş silika gibi malzemelerin, yarı iletkenler ve radyasyon dedektörlerinden lazer optiklere ve doğal taşlarla başka türlü mümkün olmayan telekom cihazlarına kadar çok çeşitli teknoloji uygulamalarında yerini alabilir.

Kişisel Veri Sahipliği: Tarihsel olarak, dijital platformlar tüketicilerin kişisel verilerine sahip olmuş ve para kazanma fırsatları ortaya çıktığında hemen hemen tüm avantajlardan yararlanmıştır. Şimdi, yeni bir tür girişim, veri sahipliğini tüketicilere geri vermek ve para kazanma için yeni fırsatlar yaratmak için blok zincirinden yararlanıyor.

Hücre Kodlaması: Hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatikteki ilerlemeler, araştırma ve hücre tedavileri için insan hücrelerinin üretilmesinin maliyetini ve ölçeklenebilirliğini artırıyor. Yeni hücre programlama teknolojileri, hücrelerin önceki yöntemlerden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde büyütülmesini sağlıyor.

Nöromorfik Hesaplama: Beynin yapısından ve süreçlerinden ilham alan nöromorfik bilgisayarlar, günümüzde çoğu bilgisayarda kullanılan Von Neumann mimarisinden tamamen farklı bir şekilde bilgiyi işleyen yapay “nöronlar” ve “sinapslardan” oluşur.

Merkezi Olmayan Ticaret: Satıcılar fiziksel ürünleri ve hizmetleri, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) olarak belirtebilir. Alıcıların daha sonra fiziksel varlık için yeniden satabilecekleri veya kullanabilecekleri dijital bir temsil almalarına olanak tanır. İki taraf, blok zinciri üzerinde işlem yaparak, şeffaflığı ve özgünlüğü korurken, geleneksel olarak kesinti yapan merkezi e-ticaret platformlarını atlar.

Parolasız Kimlik Doğrulama: Araştırmalara göre veri ihlallerinin %60’ından fazlası, zayıf veya yeniden kullanılan parolalar yüzünden gerçekleşiyor ve ortalama veri ihlali maliyeti 4 milyon doların üzerindedir. Görünmez çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), otomatikleştirilmiş, mevcut MFA’yı geliştirdikçe, siber saldırıları önlemeye yönelik hayati bir adım olan parolasız kimlik doğrulamanın kitlesel benimsenmesinin önü açılacaktır.

Raporu inceleyerek konunun detayları ve bu alanlarda faaliyet gösteren girişimleri görebilirsiniz.

Kaynak: https://www.cbinsights.com/reports/CB-Insights_Game-Changers-2022.pdf?