Loader

Dünyanın Diğer Ucunu Görebileceğiniz AR Uygulaması: Floom

Dünyanın Diğer Ucunu Görebileceğiniz AR Uygulaması: Floom

Google, test aşamasında olan yeni artırılmış gerçeklik aracı “Floom”u kullanıcıların hizmetine sundu. Telefon ya da tabletin kamerası ile bir zemine tünel açan Floom, geoit şekle sahip olan gezegenimizin diğer tarafında nerenin olduğunun görülebilmesini sağlıyor.

Şu an için deneysel bir proje olarak kullanıma sunulan Floom, bulunduğunuz yerden Dünya’nın öteki ucuna giden hayali bir tünel açmanızı sağlayan tarayıcı tabanlı bir uygulama. Google, Floom’un Google Earth ile entegreli bir şekilde çalıştığını ifade ediyor.

Floom, kullanılabilirlik açısından çok basit bir uygulama. Test aşamasında olan hizmet için özel bir internet sitesi oluşturan Google, bu internet sitesine ulaştıktan sonra telefon ya da tabletinizi kullanarak bir zemin seçmenizi istiyor. O zemini seçtiğinizde artırılmış gerçeklik destekli bir tünel açan Floom, tünelin ucunda, yani geoit şekle sahip olan gezegenimizin diğer tarafında nerenin olduğunu gösteriyor.

Google tarafından yapılan açıklamalarda, kullanıcıların Floom aracılığıyla dünyanın her yerini keşfedebileceklerini söylüyor. Hatta Google’a göre isteyen kullanıcılar, açtıkları tünelin ucunda nerenin olduğunu tüm detaylarıyla görebilmek için Google Earth’ü kullanabiliyorlar. Bu tür bir hizmet, koronavirüs nedeniyle evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz şu günlerde eğlenceli bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Hali hazırda AR destekli Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabilen uygulamanın gelecekte yaygınlaşması hedefleniyor.