Loader

Dijital Çağın Kimliği: ID Nedir?

Dijital Çağın Kimliği: ID Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oluşan dijital çağ artık neredeyse hayatımızın her yerinde bulunuyor. Yaptığımız her aktivitede dijital bir faktör yer alıyor ve almayan şeyler için de durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bu çağa yaptığımız giriş ile birlikte karşımıza çıkan faktörlerden biri de ID kavramı oldu. ID’nin tam olarak ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığına dair bir yazı hazırlamak istedik.

‘ID’ teriminin bugünlerde karşınıza çıkması olası bir ihtimal. Çünkü, bankacılık işlemlerinden tutun da diğer pek çok işimizi halllettiğimiz dijital ortamlar, kimlğimizin de dijitalleşmesine ihtiyaç duydu. Peki ID ne demek ve ne işe yarar?

 

ID ne demek?

ID, temelinde identity yani kimliğin kısaltmasından meydana gelen bir terimdir. Popüler kültürde identity olarak kullanımı daha yaygın olsa da, identification yani tanılama olarak belirtmek de yanlış sayılmaz. ID kullanım yerine göre farklılık gösterse de genel olarak yaptığı şey sizi temsil etmek ve yansıtmak olur. En basit örneğiyle birçok platformda “kullanıcı adı” olarak da karşımıza çıkabilir.

ID numarası ise uzaktan erişim programları konu olduğunda devreye giriyor. Tabii ki bunun kullanımı normal belirttiğimden biraz daha farklı. Örneğin bir sosyal medya platformuna sadece kendi telefonunuz ve bilgisayarınızdan değil, herhangi bir yerden kullanıcı kimliği ve şifreniz ile girebiliyorsunuz.

 

ID’nin kullanım alanları

ID ağırlıklı olarak oyunlarda, herhangi bir platformda, forumlarda ve e posta servislerinde kullanılır. Bu tarz yerlere girdiğimiz ID bizi tanımladığı gibi bilgisayarımızın kimliğini tanımlayan bir ID’de mevcuttur. ID’yi bir nevi internet ortamında sahip olduğumuz bir barkod olarak görebilirsiniz. ID’nin kullanımı sadece dijital ortamlarla da sınırlı değil tabii ki. Örneğin: bir yazarın kendi ismi yerine sahiplendiği farklı bir adı bile ID olarak nitelendirmek mümkündür. Neticede o takma ad, yazarın kendisini yansıtan bir ID haline gelmektedir.

 

ID’nin özel olarak yazılım alanında kullanımı ise şu şekilde:

 

  • Bir stil sayfası seçerken.
  • Metin bağlantılarını ayarlarken.
  • Bir komut dosyasından belirli bir öğeye başvururken.
  • Bildirilen bir nesne öğesinin adı olarak.
  • Bir uygulamadan veri tabanına veri akışı sağlarken.

 

Dijital ortamda ID kullanmanın avantajları ve dezavantajları

 

Avantajları:

 

  • Kullandığınız platform vb. uygulamalara her yerden erişim imkanı.
  • Kullanıcı adı ve şifre gibi güvenlik önlemleri.
  • Kişisel bilgilerinizin gizli tutulması.

 

Dezavantajları:

 

  • Bilgiler dijital ortamda olduğu için kişisel bilgilerin dijital ortamda korunması problem olabiliyor.