Loader

Coronathon Türkiye Başarıyla Tamamlandı

Coronathon Türkiye Başarıyla Tamamlandı

Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, bakanlıkların, özel şirketlerin paydaşlığı ile yola çıkan ve koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan problemlere çözümler üretmek amacıyla düzenlenen “Coronathon Türkiye” başarıyla tamamlandı.

Koronavirüs salgınının yarattığı sorunlara sosyal ve lojistik anlamda yenilikçi çözümleri olan bireyleri ve takımları, online bir hackhathon’da bir araya getiren Coronathon Türkiye’yi yakından takip ettik.

Toplamda 1500’den fazla kişi ve 150 civarında projenin katıldığı yarışmada 12 proje yaklaşık 130 Bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

İşte Coronathon Türkiye’nin kazanan projesi Medibook ve diğer 11 proje.

MEDIBOOK: Koronavirüs salgını boyunca, hastaneye gitmesi istenmeyen ancak sağlık hizmeti alması gereken gruplara görüntülü, uzaktan takip modülleriyle sağlık hizmet veriyor. Proje, iki temel konuya dokunmayı hedefliyor. Birincisi; kronik hastaların telemedicine yoluyla ilaç/ürün siparişleri, laboratuvar dahil tüm hizmetlerinin evden sağlanması ve dijital süreç yönetimi. İkinsicisi ise COVID-19 riski taşıyan karantina altındaki hastaların, hekimlerin sağlığını tehlikeye atmadan uzaktan takibi.

BIOTEL: Uygulama, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde bulunan ölçüm makinesi sayesinde, Türkiye’de atıl olarak duran bu potansiyeli ortaya çıkarma ve günlük yapılan test sayısında artış sağlama amacı taşıyor.

STUDIO CANLI: Amaç; karantina döneminin sosyal ve psikolojik etkilerini azaltmak için, iyi yaşam uzmanlarıyla (yani mindfullness, meditasyon, psikoloji, koçluk, yoga ve fitness) buna ihtiyacı olan insanları buluşturmak. Canlı ve birebir görüşme ve ders uygulaması. Yetişkinler ve çocuklar için özelleşmiş programları da var.

EXPONA: Evden eve online atölyeler platformu. Evde yalnızlaşan, sosyalleşemeyen veya çocuklarının daha farklı alanlara yönelmesini isteyen kişiler için, evden eve online sunulabilecek deneyimlerle bir pazar yeri platformu.

COROWARNER: COVID-19 için testi pozitif çıkmış kişiyle kamusal alanda bir arada bulunmuş veya sosyal etkileşime girmişseniz sizi anlık ve anonim olarak uyaran, sonrasında da sizin mevcut durumunuzla etkileşime girme seviyeniz doğrultusunda yapay zeka kullanarak otonom tavsiye yönlendirmesi yapan bir mobil uygulama.

CORONAPP: Salgını takip edebilmek için, bireylerin birbirleriyle olan temaslarını bluetooth sinyalleri gibi built-in sensörlerle arka planda takip ederek, etkileşime geçtiği bir vatandaşta bir virüs tanısı durumunda kişinin temas ettiği kişileri uyaracak bir mobil uygulama.

GÜVENDE KAL: Jeolokasyon desteğiyle insan yoğunluğunu tespit edip bu veriyi kullanıcılarına sunan, aynı zamanda hastalığın semptomları üzerinden kullanıcıların kendi sağlık durumlarını kontrol etmelerini sağlayan; semptom ve yoğunluk istatistiklerini tutan mobil uygulama.

NEOANKA: Yapay zekâ tabanlı olarak geliştirilen bu uygulama hastalık belirtilerini analiz edecek semptom analizi algoritmalarıyla, COVID-19 şikayetleri dışındaki sağlık şikayetlerinin doğru uzmanlık branşına sınıflandırılması ve ilgili uzmanlık branşından hekim ile hastaların online görüşme yaparak sağlık hizmetinden faydalanmalarını sağlıyor.

KOLKOLA: Gönüllüleri, STK’ları ve sponsorları bir araya getiren bir “gönüllü” pazar yeri. Bu uygulamayla, herhangi bir STK ya da oluşum pazar yerine planladıkları ve sorumlu oldukları bir “görev” yüklüyor. (mesela CORONA’dan dışarı çıkması yasak olan yaşlılar için alışveriş yapmak).

COGUARD: İnsanların COVID-19 ve benzeri kaynaklı sağlık sorularına ve isteklerine cevap vermek için uzmanları ve kurumları bir araya getiren bir chatbot uygulaması.

FACTHACKER: COVID-19 salgını başta olmak üzere, ülkemizde var olan bilgi kirliliğine karşı haber doğrulayıcılarının yalan haberlerle savaşmalarına yardımcı olacak bir sistem.

BIRCAN: Sokak hayvanlarını gönüllü olarak besleyenleri, STK’ları, belediyeyi, veterinerleri, evcil hayvan sahiplerini, talep sahiplerini bir platformda bir araya getiriyor. Amacı ise tüm paydaşları organize bir şekilde ve ortak akılla, tespit edilen alanlarda hayvanlara bakmaya, onları beslemeye ve dayanışmaya yönlendirmek.