Loader

CES Yine Dikkatleri Üzerine Çekti

CES Yine Dikkatleri Üzerine Çekti

Dünyadaki en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan CES, 5-8 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleşti. Birçok teknoloji devinin yer aldığı fuarda yüzlerce inovatif ve yenilikçi ürün sergilendi. Yerinde takip ettiğimiz etkinliğe bu yıl 173 farklı ülkeden 115.000’den fazla ziyaretçi ilgi gösterdi. Fuarda 3.200 stant ve aralarında Türkiye’den de girişimcilerin bulunduğu 1.000 teknoloji girişimi yer aldı.

Teknoloji alanında geleceğe ışık tutan bazı ürün ve hizmetler CES’te ilk defa tanıtıldı. Sürdürülebilirlikten akıllı ev sistemlerine, tüketici elektroniğinden sanal gerçeklik cihazlarına kadar birçok konu ziyaretçilerin ilgisini topladı.

CES 2023’te stantlarda ve sunumlarda öne çıkan 6 başlık aşağıdaki gibi oldu.

1.Artırılmış Gerçeklik

Bu yıl CES’te sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri en popüler konulardan biri oldu. Artırılmış gerçeklik gözlükleri özel lensler kullanarak gözlük camında yer alan görüntüyü daha uzakmış gibi görmenizi sağlıyor. Fuarda yer alan gözlüklerden en dikkat çeken ise Lumus Z-Lens oldu. Lumus’un farkı daha gerçekçi, daha parlak bir görüntüyü kullanıcıya sunarak daha az güç tüketmesi.

2.Herkes İçin İnovasyon

Firmaların her kitledeki tüketiciye ulaşabilmek için geliştirdiği inovatif ürünler fuarda sergilendi. Displace’in geliştirmiş olduğu şarjlı ve tamamen kablosuz olarak çalışabilen televizyon bu kategoriye örnek olarak gösterilebilir.

3. Yenilikçi Araçlar

CES fuarında otomobil markaları geleceğin arabalarında yer alacak teknolojileri tanıttı. Sony ve Honda iş birliği ile yapılan elektrikli araba Afeela görücü karşısına çıkarıldı. Diğer taraftan BMW’nin duyurduğu i Vision Dee model elektrikli arabanın 32 farklı renkte kullanılabilmesi ve AR ekran özelliği fuarda ilgi topladı.

4. Katlanabilir Cihazlar

Samsung tarafından geliştirilen katlanabilir konsept cihazı Flex Hybrid, hem katlanabiliyor hem de sürgü ile çekildiğinde ekranı büyüyen bir tablet olarak kullanılabiliyor. Diğer taraftan Lenovo’nun üzerinde çalıştığı Yoga Book 9i ise iki adet OLED ekranın katlanarak açılmasıyla çift ekrana sahip laptop olarak karşımıza çıkıyor.

5. Sürdürülebilir Teknoloji

Sürdürülebilirlik CES’te herkesin yakından takip ettiği bir konu oldu.  Fuarda yer alan sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalara örnekler; Samsung ve Patagonia’nın ortaklığı ile hayata geçirilen su kaynaklarındaki mikroplastiklerin azaltılması projesi. Asus’un ürünlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya başlaması diyebiliriz.

6. Akıllı Ev Sistemleri

Amazon, Apple, Google, Samsung ve birçok şirket tarafından desteklenen açık kaynaklı akıllı ev protokolü olan Matter, CES fuarında tanıtıldı. Matter; Alexa, Google Assistant, Siri, SmartThings ürünlerinin uyumlu çalışması ve Wi-Fi tabanlı bir standart oluşturmayı hedefliyor. Bu durum akıllı ev aletlerinin birbirleriyle entegre çalışabileceğini gösteriyor. Matter uyumlu ışıklar, prizler, perdeler gibi birçok ürün de fuarda karşımıza çıktı.