Loader

CES 2020 Dikkatleri Üzerine Çekti

CES 2020 Dikkatleri Üzerine Çekti

1967’den bu yana her yıl düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) bu yıl 160 ülkeden yaklaşık 180 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Her yıl yeni nesil inovasyonların ilk olarak pazara tanıtıldığı CES’te öne çıkan başlıklar Yapay Zeka, 5G ve Mobil Bağlantı, Seyahat ve Turizm, Ulaşım ve Araç Teknolojileri ile C-Space oldu.

CES 2020’de tanıtılan ürün ve projelerden dikkatinizi çekebilecekler;

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Katlanabilir ekran özelliği son dönemde çok ilgi uyandırıyor. Lenovo da bu eğilimle ürettiği ThinkPad X1 Fold dizüstü bilgisayarı CES 2020’de tanıttı. Tablete benzer bir tasarıma sahip cihaz katlanabilir 13.3 inç ekrana sahip ve Windows 10 ile çalışıyor. Kalem ile kullanabileceğiniz cihazın bluetooth özellikli mini bir klavyesi var ve katlandığında bilgisayarın içine sığabiliyor. Katlanabilir ekranlar bu yıl fuarda ortaya çıkan başlıca donanım trendlerinden.

Suunto 7

Giyilebilir teknolojiden beklentilerimiz üretici taraftaki hareketliliği sık sık değiştiriyor. Bir egzersiz esnasında kalp atış hızınızı, kalorilerinizi ve daha fazlasını gözlemleyebildiğiniz ekranıyla Suunto 7 (akıllı saat) ilgi gören ürünlerden. Belirli egzersiz modlarında ısı haritaları gösteriyor, böylece bölgenizdeki en popüler koşu rotalarını görebiliyorsunuz. Dahili GPS’e sahip cihaz 50 metreye kadar suya dayanıklı ve hatta çevrimdışı açık hava haritalarını ücretsiz olarak indirme olanağı da sunuyor – ki bu Suunto saatler arasında bir ilk-. Uygulamaları indirmenize ve Google Pay’i kullanmanıza olanak tanıyan akıllı saat işlevleri için ise Google Wear OS’u kullanıyor.

Ballie

Samsung’un ürettiği Ballie sizi takip etmek için kullanılan kameralar ve sensörlerle donatılmış tenis topu boyutunda bir gadget. Çeşitli akıllı ev özelliklerini kontrol edebiliyor, fotoğraf çekebiliyor, uzaktayken evinizle ilgili güncellemeleri size gönderebiliyor ve hatta bir fitness asistanı olarak işlev görebiliyor. “Çok yönlü bir yaşam arkadaşı” olarak tasarlanan Ballie için bir çıkış tarihi veya fiyat belirtilmedi.

NEON

Güney Kore’li teknoloji devi Samsung, merakla beklenen projesi “NEON”u da fuarda tanıtıma çıkardı. Bir “yapay insan” projesi olan NEON aslında bir dijital avatar. Tıpkı akıllı asistanlar gibi kullanıcıları ile iletişime geçebiliyor ancak akıllı asistandan çok daha fazlası. Star Labs tarafından hayata geçirilen Neon, Core R3 teknolojisi ile destekleniyor. “Gerçeklik”, “Gerçek zamanlı” ve “Duyarlı” özelliklerine dayanan eğitim gücüne sahip Core R3 teknolojisi sayesinde NEON, gerçek bir insan gibi karşısındakini anlayabiliyor, milisaniye sürede karşılık verebiliyor ve hatta ona sempati besleyebiliyor. Eşsiz bir etkileşim yeteneğine sahip bu avatarların beta sürümü yakın zamanda başlatılacak.

Colgate Plaqless Pro

Sağlık teknolojisinde karşımıza yeni bir ürünle çıkan Colgate, dişlerdeki biyo film birikimini tespit eden ilk elektrikli diş fırçası olma özelliğine sahip Plaqless Pro’yu tanıtıma sundu. Bu ürün, piyasadaki alışılmış elektrikli diş fırçalarından farklı olarak, dişinizi fırçalama süresini dişinizdeki besin artıklarına bağlı olarak kendisi belirliyor. Ayrıca, mavi ışık uyarısı ile daha çok temizlemeniz gereken alanları bildiriyor ve beyaz ışık yandığında ise diğer alanlara geçebileceğinizi vurguluyor. Plaqless Pro’yu, anında geri bildirim, kişiselleştirilmiş veriler ve ipuçları sağlayan Colgate Connect Uygulaması ile eşleştirerek diş sağlığınızı yakından takip edebilmeniz mümkün.