Loader

Akıllı Telefon ile COVID-19 Testi Olmak Mümkün Mü? 

Akıllı Telefon ile COVID-19 Testi Olmak Mümkün Mü? 

Hastanelere gitmeye gerek kalmadan, akıllı telefon yardımı ile Covid-19 testi yaptırabilmek. Kulağa ilginç geliyor değil mi? UC Berkeley ve Gladstone Enstitülerindeki bilim adamları, bir akıllı telefon kamerası yardımıyla 15-30 dakika içinde pozitif veya negatif sonuç verebilen yeni bir CRISPR tabanlı COVID-19 teşhis testi geliştirdiler.

Mevcut diğer testlerin aksine, bu test aynı zamanda bir numunedeki virüs partiküllerinin sayısının tahminini de verebiliyor. Böylece doktorların; hastanın hangi evrede olduğunu ve ne kadar bulaşıcı olabileceğini tahmin etmesine olanak sağlıyor.

Yeni tanı testi, RNA segmentlerini doğrudan bağlayan ve ayıran CRISPR Cas13 proteininden yararlanıyor. Testte CRISPRCas 13 proteinleri, SARS-CoV-2 viral RNA’nın segmentlerini tanımak için programlanır ve etkileşim gerçekleşir. Bu etkileşim sonucunda ortaya çıkan floresan akıllı telefon kamerasıyla ölçülebilir. Artık CRISPR tabanlı test SARS-CoV-2 için geliştirildiğine göre, soğuk algınlığı, grip ve hatta insan immün yetmezlik virüsü gibi diğer viral hastalıkların RNA segmentlerini tespit etmek için modifiye edilebilir.