Loader

AI Destekli Görüş Sistemi: PilotEye

AI Destekli Görüş Sistemi: PilotEye

Avidyne firmasının kokpit ekipleri için tasarladığı yapay zeka destekli görüş sistemi PilotEye geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

Avidyne, özellikle güvenlik açısından önemli olan iletişim ve navigasyon sistemlerini PilotEye ile desteklemeyi hedefliyor.  İsviçre merkezli Daedalean firmasıyla ortak geliştirilen bu proje için sertifikasyon çalışmaları başladı.

Avidyne Başkanı Dan Schwinn yaptığı açıklamada, “Bu ortaklık sayesinde, Daedalean’ın yapay zeka sinir ağı yazılımı ve sertifika metodolojisini, Avidyne’nin donanım tasarımı ve üretim uzmanlığıyla birleştiriyoruz.” dedi.

Daedalean, son yıllarda, sinir ağlarının aviyonik sistemlerde kullanımına yönelik temel makine öğrenimi yazılım tasarımı, geliştirme ve doğrulama yöntemleri gibi konularda Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı ile birlikte çalışıyor.

Avidyne, PilotEye için  bu yılın sonunda bir lansman yapmayı planlıyor.

Peki nasıl çalışıyor bu sistem? Öncelikle kameralar uçağın altına monte ediliyor.  Yapay zeka sinir ağı, görüntünün değişimi sayesinde uçağın konumunu algılayabiliyor. Ayrıca üzerinden geçtiği yerde olan gökdelenler gibi büyük yapıları ve göl, deniz, dağ, ova gibi doğal yapıları tanıyabiliyor.