Loader

2070 Yılında Yolcular Nasıl Seyahat Edecek?

2070 Yılında Yolcular Nasıl Seyahat Edecek?

2070’de yapacağınız bir seyahat sizce nasıl olacak? EasyJet öncülüğünde akademisyenler tarafından hazırlanan Future of Travel raporu bizlere bu sorunun cevabını veriyor. Oldukça ilginç öngörülerin yer aldığı raporda dikkatimizi çeken başlıkları derlemek istedik.

Öngörüleri sizin için şu şekilde derledik:

Nefes Kesici Yeni Lokasyonlar

Uzmanların tahminlerine göre 30-50 yıl içerisinde turistik amaçlı dünyanın dışına seyahatler gerçekleştirilebilecek. Ayda çay ve simitinizle kahvaltı yaptığınız günler çok da uzak olmayabilir. 🙂

Teknoloji geliştikçe insanların farklı ortama adapte olma hızı artacak ve yaşamak için elverişsiz alanlar dahi turistik amaçlı ziyaret edilebilecek. Bu durumda, okyanusun altındaki yeraltı otellerinden, dağların üstüne inşa edilen otellere kadar birçok yeni lokasyon turizme açılacak. Bir diğer açıdan bakarsak bir ilginç bir seyahat deneyimi yaşamak için dünya dışına çıkmanıza veya yerinizden hareket etmenize gerek kalmayabilir. Sanal gerçeklik teknolojisi ile geçmiş yıllara yolculuk yaparak Antik Roma’yı ziyaret edebilecek ya da dinozorları görebileceksiniz.

MicrosoftTeams-image (15)

Kolay ve Hızlı Seyahat Deneyimleri

Günümüzde uçaklar aracılığı ile seyahat çok hızlı olsa da, uçuş öncesi ve sonrası süreçler can sıkıcı olabiliyor. Havalimanlarına ulaşımın uzun ve zahmetli olması deneyimi olumsuz etkiliyor. Gelecekte ise bu ulaşım sorununa çözüm otonom, elektrikli ve uçan araçlar olacak. Uçan taksiler ile trafik sorunu kalmayacak. Bu yazıyı okuduğunuz tarihte yaklaşık 250 firmanın bu tarz kısa mesafeli hava taksileri üretmeye çalıştığı bilgisini de verelim.

Uçan taksinizle hava alanına geldiniz. Sonrasında pasaport kontrolünde sıra mı bekleyeceksiniz? Tabiki hayır, 2070’de pasaport kontrolü ve haliyle uzun kuyruklar da olmayacak. Biyometrik veriler gelecekte dünyada standart haline gelecek ve geçişleri bir hayli hızlandıracak. Siz fark etmeden arka planda çalışan sistemler yüzünüzü, retinanızı ve belki de kalp atış ritminizi tanıyacak. Havalimanları sizi kapıdan girdiğiniz anda uçuşunuzla eşleştirecek ve yanınızda bulunan cihazlarınıza nereye gitmeniz gerektiğiyle ilgili bildirimler gönderecek.

Bagajsız Seyahatler

Gelecekte, bagaj sorunları tamamıyla sona erecek. Nasıl mı? Bagaj taşımayarak 🙂 . Seyahat ettiğiniz noktaya vardığınızda vücut ölçülerinize göre basılmış 3 boyutlu kıyafetler sizin için hazır olacak. Seyahatiniz sonunda ise bu kıyafetler geri dönüştürülüp ihtiyaç üzerine tekrardan kıyafet olarak basılabilecek.

Kişiselleştirilmiş Seyahat Deneyimleri

Sizin alışkanlıklarınıza ve zevkinize göre kişiselleştirilmiş uçuşlar gelecekte önemli hale gelecek. Havayolları, standart koltuklar yerine sizin vücudunuza özel olarak ayarlanabilen koltuklar kullanacak. Yeni ve daha dayanıklı materyaller icat edildikçe koltuğa oturan kişinin fiziğine daha uygun, güvenli koltuklar da gelişecek. Kişiye özel sıcaklık ayarlanabilecek. Başka bir kişiselleştirme de ikramlarda olacak. Basit besinleri 3 boyutlu yazıcılar ile üretebilen teknolojiler halihazırda günümüzde mevcut. Daha da gelişecek teknoloji ile gelecekte seyahatiniz sırasında istediğiniz yiyeceği üretebilecek ve yiyebileceksiniz.

MicrosoftTeams-image (14)

Otonom Otel Hizmetleri

Seyahat etmek istediğiniz varış noktasına ulaştınız, şimdi sırada kalacak otel konusu var. Seyahat sağlayıcınız sizi havalimanından otele kadar getiren otonom araçlar sunacak. Bu aracın verdiği sinyallerle otel personeli siz gelmeden önce sizin otele yaklaştığınızdan haberdar olacak. Otelde sizin zevkinize göre düzenlenmiş bir odayla karşılaşacaksınız, yani duvarın renginden odanın dekoruna, kapıyı açınca sizi karşılayan müzikten odanın kokusuna kadar birçok noktada kişiselleştirme mümkün olacak. Ayrıca, odalar daha dinamik bir şekilde inşa edilecek; hareket eden duvarlar ve bölünebilir odalar ile daha esnek oda boyutları sunulabilecek.

Odalardaki sanal asistanlar sayesinde sadece odanız içinde konuşarak yemek siparişi verebileceksiniz ya da bir etkinliğe rezervasyon yapabileceksiniz. Otel yemeklerinde de havacılık sektöründe olacağı gibi 3D yazıcılar ile geniş bir yiyecek yelpazesi sunulacak.

MicrosoftTeams-image (16)

Yeşil Enerjiye Yeni Adımlar

Yeni gelişmeler ve daha güçlü materyallerin üretimi ile 2070 yılında sıfır karbon emisyonlu uçuşlar yapılıyor olacak. Hidrojenle çalışan uçaklar uçuşlarda kullanılmaya başlanacak. Akıllı paneller kullanarak insan ağırlığından enerji üretimi sağlanacak. Yeşil enerji kullanan elektrikli arabalar ve elektronik dikey iniş-kalkış sistemleri kullanan uçan taksiler ile şehir içi karbon salınımı minimuma yaklaşacak.