Loader

2 Boyutlu Resimleri 3 Boyutlu Görüntüye Çevirebilen Araç Geliştirildi

2 Boyutlu Resimleri 3 Boyutlu Görüntüye Çevirebilen Araç Geliştirildi

Nvidia yayınladığı son yapay zeka demosunda  2 boyutlu görüntüyü 3 boyutlu bir sahneye dönüştürebilen yeni aracını tanıttı.  Geliştiriciler aracın adını“sinirsel parlaklık alanlarından” (neural radiance fields) esinlenerek NeRF olarak belirlediler.

Yöntem kısaca, farklı 2 boyutlu çekimlerin renk ve ışık yoğunluğunu eşleyip ardından bu görüntüleri farklı bakış noktalarından birbirine bağlamak ve tamamlanmış bir 3 boyutlu sahne oluşturmak için veri üretiyor. Görüntülere ek olarak sistem, kameranın konumu hakkında da verilere ihtiyaç duyuyor.

Araştırmacılar, birkaç yıldır resimleri 2 boyutludan 3 boyutluya çevirmek adına bir model geliştiriyor, bitmiş işlemelere daha fazla ayrıntı ekliyor ve işleme hızını artırıyor. Nvidia yeni Instant NeRF modelinin şu ana kadar geliştirilmiş en hızlı modellerden biri olduğunu ve oluşturma süresinin birkaç dakikadan neredeyse saliselere indirildiğini söylüyor.

Nvidia, çalışmayı anlatan bir blog yazısında tekniğin uygulanması daha hızlı ve kolay hale geldikçe, her türlü görev için kullanılabileceğini söylüyor. Nvidia’dan Isha Salian teknoloji hakkında, “Anında NeRF, sanal dünyalar için avatarlar veya sahneler oluşturmak, video konferans katılımcılarını ve ortamlarını 3 boyutlu kaydetmek veya 3 boyutlu dijital haritalar için sahneleri yeniden oluşturmak için kullanılabilir. Teknoloji, robotları ve otonom araçları, gerçek dünyadaki nesnelerin 2 boyutlu görüntülerini veya video görüntülerini kaydederek boyut ve şekilleri anlamlandırarak eğitmek için kullanılabilir. Yaratıcıların değiştirebileceği ve üzerine inşa edebileceği gerçek ortamların dijital temsillerini hızla oluşturmak için mimari ve eğlence sektöründe de kullanılabilir” dedi.

Nvidia’nın araştırmacıları, çalışmayı anlatan bir makalede, sahneleri 1920 × 1080 çözünürlükte “onlarca mili saniyede” dışa aktarabildiklerini söyledi. Araştırmacılar ayrıca proje için kaynak kodunu paylaşarak başkalarının yöntemlerini uygulamalarına izin verdi.