Loader

Yapay Zeka ile Üretilen Kısa Film Ödül Kazandı

Yapay Zeka ile Üretilen Kısa Film Ödül Kazandı

Metinleri, görsellere ve videolara çeviren yapay zekaların sayısı gittikçe artıyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde herkesin erişimine açılan DALL-E başta olmak üzere, Imagen, Midjourney, GauGAN2, Craiyon gibi pek çok farklı yapay zeka uygulaması kullanılarak sözcüklerimizle adeta resim yapmak ve dijital görseller oluşturmak mümkün oluyor.  Yüksek ücretler ve metinlerden üretilen videolara örnek olacak veri setlerinin yeterli olmayışı sebebi ile bu alandaki gelişmeler yavaş da olsa,  yakın zamanda olan gelişmeler bizi heyecanlandırıyor.

Bilgisayar tabanlı görsel içerik üreten bir sanatçı olan Glenn Marshall bize bu potansiyeli, yapay zeka ile üretimiş bir film olan “The Crow” (Karga) eseri ile kazandığı Cannes kısa film festivalinde gösterdi. Geçtiğimiz sene dağılan Daft Punk isimli elektronik müzik grubunun görsel stilinden esinlenerek “Yeni” bir Daft Punk müzik videosu üretmesi ile dikkat çeken Marshall, “The Crow” isimli eserinin üretiminde “Painted” isimli bir Youtube videosundan esinlenmiş. Bu videoda, siyah şal giyen bir dansçı kargaların hareketlerini taklit ederek dans ediyor. Kısa filmin üretim sürecinde, Marshall bu videodaki kareleri tek tek CLIP isimli Open AI tabanlı bir nöral ağa yükler. Bundan sonrasında ise bu programdan “ıssız alanda bulunan bir karga tablosu” yazısını kullanarak bir video üretmesini talep eder. Kendisine öğretilen video kareleri ile yazıyı birleştirerek program bu kısa filmi üretir.

Marshall bu eserin başarısını orijinal videodaki kadının dansını yapay zekanın aldığı talimatlara göre bir karga portresine çevirme isteği ile sonuçlanan karşıtlıktan dolayı olduğunu söylüyor.

Tags: