Loader

Y Combinator’dan Mezun En Değerli 10 Şirket

Y Combinator’dan Mezun En Değerli 10 Şirket

2005 yılında hayata geçirilen ve bugün hepimizin hayatlarına etki eden birçok girişimin erken aşama yatırımcısı olan Y Combinator, 2022’nin en değerli Y Combinator mezunlarını açıkladı. Y Combinator, en değerli şirketlerin yanı sıra kendisinden 15 milyon dolar ile 300 milyon dolar arasında, hatta daha fazla yatırım alan şirketlere de yer verdi.

Şirketler, değerleme veya piyasa değerine göre sıralansa da bu değerlemelerin ne kadar olduğuna yer verilmedi. Paylaşılan verilere göre 260’tan fazla Y Combinator şirketi 150 milyon dolardan fazla değerlemeye sahip, 60’tan fazla şirketin değeri ise 1 milyar doların üzerinde. Listedeki şirketlerin yüzde 11’i şu anda uzaktan çalışıyor, ancak ilk on özel şirketten sadece OpenSea, Brex, Gitlab ekipleri uzaktan çalışmaya devam ediyor. Listeye yeni giren şirketlerin yüzde 28’i ise ABD dışından.

Y Combinator’a göre, hızlandırma programından mezun olan en değerli 10 şirket ise şöyle:

Airbnb

Nathan Blecharczyk, Brian Chesky ve Joe Gebbia tarafından 2008’de kurulan ve merkezi San Francisco’da bulunan Airbnb, insanların online olarak veya mobil uygulamayla dünyanın dört bir yanındaki konaklama yerlerini listelemeleri, keşfetmeleri ve rezervasyon yapmalarını sağlayan bir pazar yeri. İster bir gecelik bir daire, ister bir aylık bir villa olsun, Airbnb, 33 binden fazla şehirde ve 192 ülkede kullanılıyor.

Stripe

John Collison ve Patrick Collison tarafından hayata geçirilen Stripe, merkezi San Francisco’da bulunan finansal bir hizmetler şirketi olarak hizmet veriyor. Stripe, işletmelerin herkesten, her yerden ödeme kabul etmesine ve Lyft veya Kickstarter gibi yeni tür şirketler kurmasına yardımcı oluyor. Şirket, geliştiricilerin internet siteleri ve uygulamaları üzerinden API altyapısı ile ödeme işlemleri gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Stripe’in yatırımcıları arasında Sequoia Capital, Khosla Ventures, Andreessen Horowitz ve PayPal’ın kurucu ortakları Peter Thiel, Max Levchin ve Elon Musk yer alıyor.

Instacart

2012 yılında Brandon Leonardo, Apoorva Mehta ve Max Mullen tarafından hayata geçirilen Instacart, online market teslimatı hizmeti sunuyor. Platformun aynı gün teslimat hizmeti, ABD ve Kanada’daki kullanıcılara market ürünlerini ve günlük temel ihtiyaçları bir saat kadar kısa bir sürede getiriyor. Şirket, 350’den fazla perakendeciyle iş birliği yapıyor ve Kuzey Amerika’daki 5 bin 500’den fazla şehirde 25 binden fazla mağazadan teslimat gerçekleştiriyor. Bugün Instacart, ABD’deki hanelerin yüzde 85’i ve Kanada’daki hanelerin yüzde 70’i tarafından erişilebilir durumda.

Coinbase

2012 yılında Brian Armstrong tarafından hayata geçirilen Coinbase, kripto para yatırımcılarının, büyük işletmelerin, yani kurumsal yatırımcıların kripto para ticareti ve yatırımları yapmasını sağlayan bir kripto para borsası. Platform, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi dijital para birimleriyle işlem yapabileceği bir dijital para cüzdanı ve platformu olarak hizmet veriyor.

DoorDash

2013 yılında, Stanford Üniversitesi öğrencileri Andy Fang, Stanley Tang ve Tony Xu tarafından kurulan DoorDash, yemek teslimat hizmeti sunuyor.  San Francisco merkezli bir teknoloji şirketi olan DoorDash, ABD ve Kanada genelinde 600’den fazla şehirde müşterileri en sevdikleri yerel ve ulusal restoranlarla buluşturuyor.

Cruise

Kyle Vogt ve Daniel Kan tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Cruise, otonom araçlar sunuyor. Kurulduktan üç yıl sonra, 2016’da yaklaşık 1 milyar dolara General Motors tarafından satın alınan Cruise, tamamen elektrikli ve otonom araçlar için teknoloji üretiyor.

OpenSea

Son dönemde NFT’lere olan talebin artmasıyla değeri artan ve aldığı yatırımlarla adından söz ettiren OpenSea, 2017 yılında Devin Finzer ve Alex Atallah tarafından hayata geçirildi. OpenSea, bir NFT pazar yeri olarak faaliyet gösteriyor. Müzik, koleksiyon, sanat ve oyun öğeleri dahil olmak üzere NFT’lere göz atmak, satın almak için kullanıcılar OpenSea’yi kullanabiliyor. Şirketin yatırımcıları arasında a16z, Paradigma ve Coatue gibi şirketler bulunuyor.

Faire

Marcelo Cortes, Daniele Perito ve Max Rhodes tarafından hayata geçirilen Faire, yerel perakendecileri mağazalarına benzersiz şekilde uyan ürün markalarıyla eşleştirmek için makine öğrenimini kullanan bir pazar yeri olarak hizmet veriyor. Platform, 75 binden fazla küçük işletme sahibinden oluşan gelişen bir topluluk oluşturarak dünyanın her yerinden markaları ve butikleri birbirine bağlıyor.

Brex

Henrique Dubugras ve Pedro Franceschi tarafından hayata geçirilen Brex, yeni nesil büyüyen işletmelere hizmet etmek için tasarlanmış bir fintech olarak faaliyet gösteriyor. Yazılımları, hizmetleri ve ürünleri tek bir deneyime entegre ederek, müşterilerin varlıklarını artırmalarına yardımcı oluyor. Şirket geçtiğimiz haftalarda globaldaki ayak izini de genişleteceğini açıklamıştı. Bu gelişme ile Brex müşterisi girişim kurucuları, işlerini her yerden ölçeklendirebiliyor. Bu kapsamda şirket, kredi kartlarına, işletme hesaplarına, harcama yönetimi yazılımlarına ve girişim borç hizmetlerine her yerden erişim sunuyor.

Reddit