Loader

Web Summit’de Öne Çıkan Başlıklar

Web Summit’de Öne Çıkan Başlıklar

Dünyadaki en büyük teknoloji konferanslarından biri olan ve 2009’dan beri her yıl gerçekleşen Web Summit bu yıl 1-4 Kasım tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleşti. 160 ülkeden 70.000’den fazla katılımcı, 2,306 girişim ve 1080 yatırımcıya ev sahipliği yaptı. Bu girişimlerden 368 tanesi yazılım çözümleri, 268’i fintech, 194’ü ise yapay zekâ ve makine öğrenmesine üzerine çalışıyor. Konferansa teknoloji tutkunlarından girişimcilere kadar farklı katılımcılar katıldı. Teknoloji dünyasında cinsiyet eşitliğinin sağlanmaya başlaması ve kadın girişimci sayısını artırmaya yönelik çalışmalarla konferansa katılan kadın sayısı %42 oldu. Binance’in CEOsu, Yuga Labs CEO’su dahil birçok farklı teknoloji firmalarından konuşmacılar arasında yer aldı. Yapay zekadan iklim değişikliğine, marketingden telekomünikasyona kadar 26 farklı konuya ev sahipliği yapıldı. Girişimciler için büyük bir fırsat olan Web Summit’e New York Times, Bloomberg ve Routers’dan gazeteciler de katıldı.

Web Summite katılan startupların sektörel dağılımları

Theneo, 2,300 yarışmacı arasından yapılan PITCH yarışmasının kazananı oldu. API koleksiyonlarını içeri aktarmalarını sağlayan bir yapay zekâ (YZ) platformu olan Theneo, API’lar içeri aktarıldıktan sonra, sürükle bırak yöntemiyle birden fazla kodlama diline dönüştürülebiliyor. Teknik çalışanları da teknik olmayan çalışanlar ve geliştiricilerin kullanılabileceği şekilde tasarlandı.

Gen Z

Edelman’ın CEO’su Harris Reed, Vice’ın haber departmanı başkanı Subrata De ile beraber Gen Z üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Vice’ın stream platformu olan Twitch’te yer alması, Gen Z’nin neye ilgisinin olduğunu araştırmak için iyi bir karar olduğunu açıkladı. Her ne kadar TikTok gibi sosyal medya platformlarına şüpheyle yaklaşılıyor olunsa da Ann Curry Gen Z’nin haber farkındalığının eski nesillere göre daha fazla olduğunu belirtiyor. Gen Z jenerasyon olarak kendi içlerinde bir güven bağı geliştirmiş durumda ve medyaya fazla güvenmediklerini belirtti.

Metaverse

Web Summit’te yaygın olarak konuşulan konulardan biri de metaverse oldu. Teknoloji firması olan Improbable’ın CEO’su Herman Narula bu konu hakkındaki görüşlerini şöyle belirtti “Facebook’un metaverse inşa ettiğini söylemek, metaverse kavramında anlam karışıklığına yol açar”. Bunun sebebini ise Facebook’un kendi kontrolünde (kapalı platform) ürettiğini ve metaverseün sunması gereken ekonomik ve diğer fırsatları sunmadığını ve Meta’nın VR başlıklarının da bütçe için uygun olmadığını, pahalı olduğunu belirtti. Herman sanal dünyada yapılabilecek birçok muhteşem şey olduğunu belirtti “Bir macera yaşayabileceğiniz, ejderha ile dövüşebileceğiniz bir Zoom toplantısının parçası olmak kim istemez ki?”.

Mark Zuckerberg’ün Meta Horizons’tan bir görüntüsü

Meta ürün geliştirme başkanı olan Naomi Gleit, metaverse ve internetin geleceği adlı konuşmasında metaverse’ü internetin geleceği olarak tanımladı. Şu an 2 boyutlu olarak bilgisayarlarımızdan internete giriyorsak, gelecekte de 3 boyutlu olarak internete giriş gerçekleşecek. Naomi, metaverseün insanların fiziksel olarak bir daha yan yana gelmeyeceklerini yanılgısı olduğunu, sadece fiziksel olarak birlikte olamayacağın zaman birlikte vakit geçirme deneyimini yarattığını söyledi. Teknolojinin geliştiğini ve metaverse’ün de sosyal teknoloji olarak geleceği inşa edeceğini, bunun için Meta olarak risk aldıklarını açıkladı. Meta’nın metaverse’ün tek sahibi olarak yöneteceğine ve denetleyeceği konusunda iddiaların ise asılsız olduğunu söyledi. Birden fazla firmanın meteaverse inşa edeceği ve internetin yeni halini alacağını tekrardan dile getirdi.

Diğer bir tarafta ise Lego pazarlama kurul başkanı Julia Goldin, çocukların metaverse’e katılmalarını sağlamak ve oyun oynama haklarını korumak istediklerini belirtti. Lego tarz bakımından Roblox ve Minecraft’a benzerlik gösterecek bir metaverse oluşturmayı planlıyor. Bunun gereksinimini ise web 2.0’ın çocukları düşünerek tasarlanmamış olması web 2.0’de yer alan içeriğin çocukların zihinleri bakımından uygun olmadığı ve onları da koruyan bir yapının olmadığı vurgulandı.

Elektrikli Araçların Yaygınlaşması

Elektrikli araçların yaygınlaşması karşısında duran en büyük engel pahalı olmaları. Sono Motors CEO’su Laurin Hahn bu sorunun önüne geçmeyi amaçlıyor. 2023’de çıkacak olan SEV (güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araç) 24 farklı ülkede €25,000 fiyatla satışa çıkarılacak. Sion’un diğer elektrikli araçlardan farkı ise Sion 56 farklı güneş paneliyle kaplı, bu güneş panelleri güneşli bir havada haftalık 150 mil yapabilecek kapasitede enerji üretebiliyor. B2B modeliyle çalışan Sono Motors’un güneş SEV teknolojisi şu an Almanya’da otobüslerde test ediliyor.

Inovasyon kültürü oluşturmak (Tom Fortin, CIO of ICapital; Viviane Martins, CEO of Falconi)

İnovasyon, değer oluşturma üzerine odaklanır ve bunu yapabilmek için de içinde bulunduğunuz marketin sorunlarını ve sıkıntılarını iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Bunu anlamak için gereksinimlerden biri ise veri mimarisine sahip olmaktır, aksi takdirde Inovasyon akışını sağlamak güçtür. Şöyle bir söz vardır “Değişimler başkası yaptığında güzel gelir” diye, bunun sebebi Inovasyon süreçlerinde değişime karşı bir  direnç olması. Bu direncin önüne geçmek yönetim ile sağlanabilir, Inovasyona açık olan yöneticileri bulursunuz ve biz değişikliğe gidiyoruz bundan sonra bu işler şu şekilde yapılacak deyip süreci yönetebilirsiniz. Gelişiminizi bu kişiler etrafında yaparsanız, inovasyona açık bir iş kültürü gelişmesini sağlamak için ortam hazırlamış olursunuz. Burada önemsenmesi gereken diğer bir konu ise yöneticilerin de bir güçlükle karşı karşıya olmaları, aynı anda hem süreci yönetip, inovasyonu destekleyerek de bir risk almış oluyorlar. Firmalar büyüdükçe, çalışan bir sistemi bozmamak adına risk alınması istenmiyor. Ayrıca alınan riski ödüllendirmek gibi bir durum da söz konusu olmadığından, risk alınması motive edilmiyor. Inovasyonun geri kalmasının diğer bir sebebi ise çalışanların bir süre sonra teknolojik gelişmeleri yeterince takip edememesi ve yeni gelişen sistemler konusunda eğitimsiz kalmaları. İşe alım yapılırken teknoloji bakımından okuryazarlık özelliğinin bulunmasına dikkat edilmeli. Kısacası, Inovasyon risk almak, riski tahmin etmek ve tartmak, bunun sonucunda da hatalar yaparak tecrübe edinmektir. Bu edinilen tecrübeler sayesinde aynı hatanın birkaç defa gerçekleşmesinin önüne geçilebilir.

Teknoloji ve veri, Seyahat endüstrisinde devrime yol açıyor

Expedia Group 150 milyondan fazla müşteriye seyahat hizmeti sunuyor, bir o miktarda kişinin de verilerinde sorumlular. Bu verilerin anlamlandırılması ve kullanılması kolay bir süreç değil, anlamlandırmanın yapılması için yapay zekâ modellemeleri üzerine çalışılmış. Örneğin pandemi olduğu dönemde müşteri hizmetlerine gelen çağrıların sayısında yüksek miktarda artık gerçekleşti. Beklenmeyen bir durum söz konusu olduğu için bu çağrıların hepsine yetişebilecek bir insan gücü yoktu. Bu gereksinimi karşılayabilmek adına yapay zekâ destekli sanal operatör platformu geliştirildi. Rathi Murthy’e göre müşteri hizmetlerine gelen çağrıların %85’i şu an bu platform üzerinden gerçekleşiyor. Platform, operatörlere çözüm önerileri sunma konusunda, değişiklik durumlarında çözümleme konusunda destek hizmeti de sunuyor.

Expedia Group fiyat tahminlemesi üzerine de birkaç ürün yayınladıklarını belirtti. Hangi zamanda bilet almanın en uygun fiyata geleceği bu ürün yardımıyla öngörü yaparak bulunabiliyor. Geçmişteki bilet fiyatlarını veritabanında tutarak geleceğe dönük tahmin yapıyor. Diğer bir örnek ise akıllı alışveriş. Otel seçimi yaparken karşınıza birden fazla değişken çıkar, odanın konumu, otelin bulunduğu konum, manzarası, kahvaltı dahil mi değil mi, akşam yemeği var mı vb. bunların hepsini veri olarak bir havuza atıp seçim işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca kullanıcılar sizden alışveriş ve yolculuk yaptıklarında onların iyi hizmet alması karşılığında onların verilerinden çıkarım yapabilirsiniz. Böylece kışın kumsal kenarında tatile gitmek isteyen bir müşteriden o size söylemeden haberiniz olur.