Loader

TNW Conference 2023 İzlenimlerimiz

TNW Conference 2023 İzlenimlerimiz

Haziran ayının gelmesi ile birlikte girişim ekosisteminin önemli konferanslarından bazıları bu seneki etkinliklerini gerçekleştiriyorlar. Bu etkinliklere tüm dünyadan girişimciler, yatırımcılar ve kurumlardan her seviyede profesyoneller katılıyor. Yeni bağlantılar elde edip, iş geliştirme şansı yakalarken, konuşmacıları dinleyerek yeni şeyler de öğrenebiliyorlar.

Biz de bu ay Amsterdam ‘da gerçekleşen TNW Conference (15-16 Haziran) ve onun yan etkinliklerinden olan Innov8rs Conference (14 Haziran) etkinliklerine katıldık.

Bu yazımızda TNW Conference 2023 etkinliğinden izlenimlerimizi paylaşacağız.

TNW Conference Hakkında

TNW etkinlikleri Avrupa’daki diğer muadillerine kıyasla teması ve mesajı olan, baştan aşağıya buna göre tasarlanan ve buna yönelik deneyim sunan bir konferanstır. Bu senenin teması “Reclaim The Future”  yani “Geleceğimiz tehlikede ve onu geri kazanmak için bir şeyler yapmalıyız” oldu. Teknolojinin bunu mümkün kılacak taraflarına odaklanmalıyız.  Bunun için bir manifesto da yayınladılar. Buradan erişebilirsiniz.

Everybody is always on, but less connected

Big data can become small minded

And tech for good feels further away

6 farklı sahnede bireysel sunum ya da panel formatında 215 tane konuşmacı vardı. Konuşmacı profilleri yazar, girişimci, özel kurumlarda uzman veya yönetici, devlet kurumu temsilcisi, sivil toplum örgütü temsilcisi, yazılım şirketleri ve ajansların temsilcileri gibi profillerdi. Kendi alanında düşünce lideri denilebilecek değerli isimler vardı. 10 farklı temada konuşmalar oldu. Konuşmaların hepsini takip etmek mümkün değil, bu sebeple önceden seçip kendi takviminizi oluşturmanız gerekiyor.

Temalar

  1. Creator Economy
  2. Data Economy
  3. Digital Commerce
  4. Design & Dev
  5. Future Tech
  6. Futureproof
  7. Funding & Founding
  8. Impact
  9. Inclusive Tech
  10. Future of Finance

Etkinlikte neler öğrendik?

The Global Startup Ecosystem Report 2023 (GSER 2023)

Startup Genome ‘un yayınladığı ekosistem raporunda ekosistem için endişe verici olarak yorumlanabilecek bazı sonuçlar vardı. Rapora göre startup’lar 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 35 daha az yatırım aldı.  Yatırımların azalması, ticket sizeların düşmesi kısa vadede göz korkutsa da orta ve uzun vadede daha dirençli ve başarılı startupların kurulmasına vesile olacağını düşünüyoruz.

Beyond the Hype: Tackling Funding Challenges in AI, Machine Learning, and Robotics

Darian Shirazi (Gradient Ventures), bir dönem startuplar arasında her yapılan işe AI etiketi eklenerek bir hype oluşturulduğunu ve yatırımcılar tarafından da karşılık bulduğunu ancak bu dönemin artık sona erdiğini söyledi. Artık yatırıcımlar gerçekten işe yarayan yapay zeka projelerine yatırım yapıyorlar. Yani bir startup ben yapay zeka girişimiyim diyorsa çok uzun bir hukuk dökümanını özetleyebilmesi, hüküm çıkarabilmesi ya da bir tomografi görüntüsünden hastalık tespit edebilmesi gerekiyor. Gerçekten yapay zeka çözümü ise hala yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Creative Struggle is Real: Stop Procrastinating and Start Making

Holly Blondin, yaratıcılık ve üretkenlik konusundan yaşadığımız performans problemleri ve bunun bizlere yaşattığı acıdan bahsetti. Kendimize kendimizi tam olarak ifade etme izni vermemek bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi. Çünkü insan yorulduğunda dinlenme ihtiyacı olan ya da limitleri olan bir canlı. Buna önem vermezsek erteleme tuzağına düşüyoruz. Kriptonitinizin ne olduğunu anlamanın ne kadar önemli olduğundan ve yaratıcı olmak için yaratıcı olmanız gerektiğinden bahsetti. Dikkat dağıtmaya ve odaklanmaya aç kaldığınızdan emin olmanın ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Beyond VC: Exploring Alternative Financing Paths to Fuel Your Startup’s Growth

Konuşmacılar: Erik Huberman (Hawke Media) , Paul Becker (re:cap) ve Tessa de Flines (Masters of Scale International)

Startup büyümesini hızlandırmak için alternatif finansman hakkında konuşuldu. Eskiden kabul gören ‘ne pahasına olursa olsun büyüme’ yaklaşımının artık geçerli olmadığını, bugün risk sermayedarlarının, büyümeyi kârlılıkla dengeleyen girişimlere yatırım yapmak istediğini söyledi. Yatırımcıların %60’ının finansal performans hedeflerini tutturabilmiş girişimlere yeniden yatırım yaptığını eklediler.

Profit, Purpose, and Planet: Navigating the Circular Economy and Climate Tech with Plan A and Too Good To Go

Konuşmacılar: Jamie Crummie (Too Good To Go) ve Lubomila Jordanova (Plan A)

Sürdürülebilirlik girişimcileri olarak pazar alışkanlıklarının ilerisinde olmanın zorluğundan bahsettiler. Sürdürülebilirlikle ilgili zorluklardan biri, bunun genellikle bir fayda olarak değil de, sadece bir maliyet olarak algılanmasıdır. Bu nedenle, bu ekonomik ortamda sürdürülebilirlik bütçelerinin kesildiğini görüyoruz. Halbuki sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmalar kısa vadede kâr ve uzun vadede dayanıklılık getirebilir. Şüphe edenlere bunları göstermek ve insanları kazanmak gerekiyor.

Rising Stars: Uncovering the Next Hotspots in Emerging Tech Ecosystems and Second Cities

Konuşmacılar: Frank Speer (Business Metropole Ruhr GmbH), Laila Abudahi(Manara), Andrea Frahm (Helmholtz Association of German Research Centres)

Tüm dünyada inovasyoncular ve girişimcilerin toplandığı bazı temel merkezler var. Son yıllarda yeni yeni şehirler de bu merkezlerden olabilme yarışına girdi ve mücadele veriyor. Bu panelde teknoloji alanındaki yeteneklerin bu şehirlere çekilmesinin şehirlerin gelişiminde çok büyük önem taşıdığı ve şehirlerin genel olarak itibarlarına da olumlu etki yaptığından bahsedildi.

Building an inclusive financial system

Konuşmacılar: Cristina Criddle (Financial Times), Courtney Robinson(Block, Inc.), Taner Akcok(Deutsche Bank), Michael Schlein(Accion)

Yaklaşık 2 milyar insan finansal hizmetlere erişimden yoksun. Şirketler bu konudaki boşlukları gidermek için çeşitli pratik stratejiler uyguluyor. Finansal kapsayıcılığı teşvik etmenin ardındaki motivasyon; daha fazla kişi ve işletmenin finansal hizmetlere erişimi olduğunda, tasarruf, yatırım ve girişimciliğin artmasına yol açar. Bu da ekonomik büyümeyi sağlar, istihdam fırsatları yaratır ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunur. Ayrıca, genişleyen finansal kapsayıcılık, kayıt dışı ve düzenlenmemiş finansal kanallara bağımlılığı azaltarak finansal istikrarı artırabilir. Teknoloji finansal kapsayıcılığı önemli ölçüde artırabilirken, potansiyel zorlukları da beraberinde getirir. Algoritmalarda ve karar verme süreçlerinde kullanılan verilerde önyargı bulunması en büyük endişelerden biridir. Sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin devam etmesini önlemek için, teknoloji tabanlı finansal kapsayıcılık girişimlerinin tasarımında ve uygulanmasında şeffaflık, adalet ve hesap verebilirliği sağlamak çok önemlidir.

TNW Conference 2023 Etkinliğinden Çektiğimiz Görüntüler İle İlgili Çalma Listemizi Aşağıda Bulabilirsiniz.