Loader

Schiphol Havalimanı Otonom Bagaj Traktörünü Denemeye Başladı

Schiphol Havalimanı Otonom Bagaj Traktörünü Denemeye Başladı

Amsterdam Schiphol Havalimanı, bagajları apronda bulunan uçaklara götürecek otonom bagaj traktörünün denemelerine başladı. Yapılan bu çalışma, Royal Schiphol Group tarafından 2050 yılı “dünyanın en sürdürülebilir havalimanlarını” işletme vizyonunu desteklemek amacıyla başlatılan Otonom Hava Tarafı Operasyonları adlı yeni bir programın bir parçasını oluşturuyor.

Projenin amacı, teknolojinin güvenli ve verimli olup olmadığını, sürücüsüz araçların havalimanındaki diğer trafiklere nasıl entegre edilebileceğini keşfetmektir.

Proje başlangıçta, bagaj süreçlerinin simüle edildiği belirli bir alanda başlayacak olup ikinci aşamada bagajın uçağa getirilmesi için operasyonel denemelere devam edilecektir. Otonom araç bagaj alanına yerleştirilecek ve ardından sabit bir rota üzerinden uçak standına gitmesi beklenecektir. Bagaj traktörü ile yapılan denemelerde, otonom araçta gerektiğinde aracı durdurabilecek bir güvenlik operatörü bulunacaktır.

Rotterdam The Hague ve Eindhoven havalimanları da önümüzdeki aylarda otonom bagaj traktörünü test edecekler.

Royal Schiphol Group, 2050 vizyonu doğrultusunda aprondaki günlük operasyonların büyük ölçüde değişeceğine inanmaktadır. Havalimanı operatörüne göre, bagaj taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve uçak çekme gibi yer temelli havalimanı faaliyetleri akıllı ve özerk olacak. Nihayetinde amaç, uzun vadede kaliteyi garanti etmek ve iyileştirmek için tüm hava araçlarını birbirine bağlı kendi kendine sürüş imkanı olan, emisyonsuz araç filosu ile değiştirmektir.