Loader

Metaverse: Pazarlamada İnovasyon İçin Bir Fırsat

Metaverse: Pazarlamada İnovasyon İçin Bir Fırsat

Son dönemlerde metaverse hakkında konuşmalar oldukça yaygınlaştı. Facebook’un ismini Meta  olarak değiştirmesi, Microsoft’un oyun devi Activision’u satın alması dikkatleri metaverse üzerinde topladı. Metaverse ile ilgili internet aramaları yüzde 7200 artış gösterdi.

Sadece konuşulmakla kalmayıp şirketlerin metaverse’e yaptıkları yatırımlar da dikkat çekiyor. Fortnite’ın yapımcısı Epic Games metaverse ile ilgili uzun vadeli vizyonunu finanse etmek için 3 milyar dolarlık bit bütçe ayırdı ve çocuklar için bir metaverse inşa etmek hayaliyle LEGO ile ortaklık kurdu.

Peki Metaverse nedir?

Bizim de mart ayı blog yazımızda ele aldığımız metaverse’ün tanımıyla ilgili ortak bir tanım üzerinde anlaşıldığı söylenemez. Yapılan tanımların ortak noktalarını ele alırsak metaverse’ün özelliklerine şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Metaverse genellikle sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanıldığı sürükleyici bir ortamı kapsar
 • Metaverse her zaman açıktır ve gerçek zamanlı olarak var olur
 • Metaverse sanal ve fiziksel dünyaların yanı sıra çoklu platformları kapsar
 • Metaverse genellikle kripto para birimi ve NFT’ler dahil olmak üzere dijital varlıklar üzerine kurulu tam olarak işleyen sanal ekonomi tarafından desteklenmektedir

Metaverse’ü günümüz internetinin evrimi olarak nitelendirebiliriz. Fiziksel dünyamıza paralel, geniş dijital dünyaların vaadini gerçekleştirebilir. Pazarlamacılar için metaverse, marka inovasyonunu yeni yönlere iterken, tüketicilerle yeni yollarla iletişim kurma fırsatını temsil ediyor.

Metaverse hayatımızda nasıl var olacak

1990’larda bazı insanlar internete nasıl ön yargılı olarak yaklaşıyorduysa bugün metaverse’le ilgili de aynı durum mevcut. Bunun yanında metaverse teknoloji devrimini hangi şirketin yönlendireceği bilinmemesine rağmen tüketiciler ciddi ilgi gösteriyor. İnsanların göstermiş olduğu bu ilgi aslında, teknolojiyi kullanma biçiminde büyük bir değişimin yaşandığını gösteriyor. Metaverse internetin bir sonraki versiyonu ise, tüketicilerin bu kadar ilgi gösterdiği bir teknolojiye pazarlamacıların duyarsız kalmaması gerekiyor.

Metaverse bugünden yarına daha da etkin olacak ve kalıcı güç olarak birçok alana yön verecek. Bu görüşümüzü altı madde ile destekleyebiliriz.

 • Teknolojik olarak sürekli gelişiyor: Teknik donanımlarda hala eksiklikler olsada teknolojik olarak sürekli geliştirmeler yapılıyor. Sanal evrenlerin görsel tasarımları geliştiriliyor, 5G ile beraber bağlantı hızında ciddi bir artış görülecek, mobil cihazların bağlantısı güçlenecek.
 • Metaverse altyapısına büyük yatırımlar yapılıyor: Birçok şirket metaverse yatırımlarını arttırıyor. Örneğin 2021’de Meta 10 milyar dolar yatırım yaptı.
 • Daha geniş kullanım alanı vadediyor: Metaverse’de oyun oynamak herkesi cezbediyor fakat farklı alanlarda(perakende, eğlence, spor vs.) deneyim imkanı sunmak için sürekli olarak gelişiyor.
 • Online ticaret boyut değiştiriyor: Sanal ürünler ekonomisi büyümeye devam ediyor. Sanal evren ile hakiki evren arasındaki bağlantı güçleniyor, sanal evrende alışveriş yapıp hakiki evrene sipariş verme senaryoları güçleniyor.
 • Demografik değişim rüzgarı esiyor: Özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan en büyüğü yirmili yaşlarda olan kişiler metaverse’e hızla adaptasyon sağlıyor. Sanal dünyalara önceki kuşağa göre daha aşinalar.
 • Marka pazarlaması ve katılımı daha çok tüketici tarafından yönlendirilir: Bireysel içerik oluşturucular son beş yılda önemli bir pazara sahip oldu. Bu değişim metaverse için yenilikçi ve ilgi çekici deneyimlerin önemli bir kısmı muhtemelen bu içerik oluşturucu kullanıcılardan gelecektir.

Metaverse ile Pazarlama kuralları yeniden yazılıyor

Metaverse ile tüketici etkileşiminin başlarında olabiliriz fakat bazı markaların şimdiden başarıyı yakaladığını görüyoruz. Metaverse’de pazarlamanın kritik unsurları fiziksel evreninkine benzemekle beraber uygulama kısmı çok farklı olabilir. Çevrimiçi değer yaratmaya yönelik yaklaşımlar gelişmeye devam ederken tüketicilerin metaverse’e etkin katılımı başarı için önemli bir rol oynayacaktır.

“Tüketiciler metaverse’deki markaları yenilikçi olarak görme eğilimindedir, bu nedenle yenilikçi deneyimler sunma çıtası yüksektir”

Peki metaverse’de markalar pazarlama stratejisini belirlerken nelere dikkat etmeli?

 • Metaverse Pazarlama hedeflerinizi belirleyin
 • En iyi fırsatı ve marka uyumunu sağlayan platformları belirleyin
 • Hedef kitlelere hitap eden deneyimler tasarlayın
 • Para kazandıran modellerle denemeler yapın
 • Yeni metaverse yetenekleri oluşturun, bunlardan faydalanın ve ortak olun
 • Pazarlama başarısını nasıl ölçtüğünüzü yeniden düşünün

“Metaverse ile pazarlamacılar, oyundaki benzersiz davranışsal ekonomiyi hesaba katan yeni katılım metrikleri tanımlaması gerekebilir”

Dikkatli ve sağlam adımlar atın!

Metaverse şirketlere marka oluşturma ve pazarlama için geniş fırsatlar sunuyor. Mevcut teknolojik sınırlar ve ana akım benimsemenin mütevazı seviyesi, metaverse’de pazarlamayı denemek, öğrenmek ve başarıyı bulmak için büyük bir engel teşkil etmeyecektir.

Birkaç soru onun uzun vadeli evrimini şekillendirecek. Pazarlamacılar, odaklarını ve pazarlama bütçelerini metaverse’e kaydırırken şunlara dikkat etmeli:

 • Birlikte çalışabilirlik, dijital avatarları ve varlıkları birden çok dünyaya aktarma yeteneği metaverse’de nasıl çalışacak? Bunun günümüzde sanal giysiler gibi dijital varlıklar sunan markalar için ne gibi etkileri olacak?
 • Metaverse için sosyal sözleşme ve yasal çerçeve nasıl gelişecek? Özellikle gençler için kullanıcı güvenliği nasıl sağlanacak? Küçüklere yönelik pazarlama konusundaki hassasiyetler her zaman var olmuştur, ancak nesiller arası değişimler meydana geldikçe, metaverse’de daha keskin bir odak haline gelirler. Markalar çocuk güvenliği için hangi ek sorumlulukları üstlenmelidir?
 • Birinci taraf tüketici verileri nasıl depolanacak, yönetilecek ve korunacak? Veri gizliliği yasaları gelecekte metaverse’de nasıl uygulanacak? Ve markalar , özellikle çerezlerin olmadığı bir dünyada , kendi tüketici iç görülerini geliştirmek için rıza ve kaynak verilerini nasıl güvence altına alacak?

Metaverse nasıl gelişirse gelişsin inovasyon seviyesi ve kullanıcı benimsemesi muhtemelen hızlanacak. Platformların ne kadar hızlı geliştiğini ve ortaya çıkan yeni kullanım durumlarını düşündüğünüzde, markaların test etmeye ve öğrenmeye devam etme arzuları artacak.  Pazarlamacıların artırılmış ve sanal gerçeklik, tüketici yolculuğu analitiği ve sosyal ticaret gibi alanlardaki yeni gelişmelere ayak uydurmak için gereken yetenekleri güvence altına almaları da zorunlu olacak.

Son olarak metaverse, pazarlamanın ötesinde büyük bir gelecek potansiyeline sahiptir. Şirketler, kuruluş genelinde değer yaratmak için metaverse’ün satış, operasyon, üretim, Ar-Ge ve İK için potansiyel stratejik etkilerini düşünmek için zaman ayırmalıdır. Şimdiden planlamasını yapan ve uygulan markalar metaverse geleceğinden daha fazla yararlanacaktır.

Tags: