Loader

Karma Gerçeklik ve Microsoft Mesh

Karma Gerçeklik ve Microsoft Mesh

Karma gerçeklik teknolojisi temelinde gerçek ve sanal dünyayı birleştirerek tek bir potada eriten ve deneyimi kullanıcılarına aktaran bir teknoloji olarak göze çarpıyor. Bu iki dünyanın bir araya gelmesi ile hem daha gerçekçi hem de sınırları olmayan bir deneyim sunulabiliyor.

Kısacası karma gerçeklik ile birlikte hem fiziksel hem de sanal nesneler gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebiliyor. Böylelikle sanal gerçekliğin yapaylığından uzak gerçeğe daha yakın bir deneyim sunulmuş oluyor.

Karma gerçeklik teknolojisi uzun yıllardır üzerine çalışılan bir teknoloji olsa da şu ana günlük hayatımızın bir parçası haline gelemedi. Bu durumu değiştirmek isteyen markaların başında ise Microsoft yer alıyor. Geliştirdiği HoloLens 2 ile birlikte kurumsal müşterilerine karma gerçeklik deneyimi sunan Microsoft, kısa süre önce ise Microsoft Mesh platformunu duyurdu.

Azure üzerine kurulmuş bir karma gerçeklik platformu olan Microsoft Mesh akıllı telefonlardan PC’lere, sanal gerçeklik gözlüklerinden artırılmış gerçeklik gözlüklerine kadar pek çok cihazda holografik bir deneyim sunma hedefi ile geliştirildi. Microsoft Mesh platformunu kullanan uygulamalar sayesinde kişiler nerede olursa olsunlar sanal bir şekilde iş arkadaşları veya diğer kişiler ile bir araya gelerek çalışmalarını sürdürebilirler.

Özellikle Corona virüs salgını nedeniyle pek çoğumuzun evlerden çalıştığı düşünüldüğünde Microsoft Mesh teknolojisi uzaktan çalışmaya yeni bir boyut kazandıracak gibi görünüyor. Microsoft’un aktardığı bilgilere göre Microsoft Mesh birlikte kullanıcılar gerçek zamanlı olarak 3D modellerlerle çalışabilecek.

Microsoft Mesh platformu HoloLens 2’nin de desteği ile birlikte kullanıcılarının gerçek zamanlı olarak hologramları veya avatarları yaratarak diğer kullanıcılar tarafından etkileşime geçilebilir olmasını sağlayacak. Microsoft Mesh ile ilgili paylaşılan videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Karma gerçeklik teknolojisi tıpkı sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri gibi yolun henüz başında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat karma gerçeklik teknolojisinin günümüzün en heyecan verici teknolojilerinden olduğunu da bir gerçek.