Loader

Havalimanlarında Uygulanan Yeni Teknoloji Projeleri

Havalimanlarında Uygulanan Yeni Teknoloji Projeleri

Robotlar havalimanlarında manuel işlerde kullanılıyor

Birçok havalimanı, müşterilere ve personele yardımcı olmak için robot, self-servis teknolojilerini kullanmaya başladı. Günümüzde self-servis teknolojileri, tüketicilerin mağazalarla etkileşim şeklini değiştiriyor ve bu eğilim artık havalimanlarında giderek daha popüler hale geliyor. Havalimanlarındaki mobil sipariş trendleri ise COVID-19 salgını sırasında dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında giderek daha sık kullanılıyor.

Cincinnati/ North Kentucky’deki teslimat robotları

Yakın zamanda Cincinnati/Northern Kentucky Uluslararası Havalimanı (CVG), yemek ve market ihtiyaçları için tam otonom dağıtım-teslimat robotlarından oluşan bir filo oluşturdu. Ottonomy tarafından işletilen Ottobots, B Yolcu Salonunda yer alan yolcuların doğrudan temassız sipariş vermelerini sağlıyor. Salonda bulunan yolcular, mobil cihazlarını kullanarak havaalanında yer alan mağazalardan yiyecek, içecek ve seyahat ürünlerini sipariş edip, bulundukları konumdan teslim alabiliyorlar.

İçecek robotu şimdi Singapur Havaalanı’nda

Yeni robot Singapur’un Changi Havaalanı’nda Makr Shakr adlı bir şirket tarafından tanıtıld. Bu robot 2 ve 3 numaralı terminallerin gümrüksüz alanlarında ücretsiz içecek servisi yapıyor. Robotu kullanarak yolcular kendi içeceklerini yaratabiliyorlar.

Schiphol Havaalanı’nda yeni self servis mağazası

Amsterdam Schiphol Havalimanı, Gate 24/7 adlı yeni bir self servis mağaza konseptinin pilot uygulamasını başlattı. Mağazada proje kapsamında her biri farklı bir ürün yelpazesi içeren 10 otomat kullanılıyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı’nda mobil sipariş

Dubai Havalimanı, Dubai Duty-Free ve Servy ile ortaklaşa başlatılan Dubai Uluslararası Havalimanı’nda (DXB) mobil yiyecek, içecek ve perakende sipariş hizmetini tanıttı. DXB’nin Terminal 3, B ve C kapılarından seyahat eden yolcular, yeni DXB&more hizmetine WOW-fi açılış sayfası, havalimanı çevresindeki QR kodları veya DXBmore.com aracılığıyla erişebilmektedir.