Loader

G4A Turkey 2021’ye Seçilen 7 Girişim

G4A Turkey 2021’ye Seçilen 7 Girişim

Hackquarters ortaklığında, Bayer’in girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla küresel çapta yürüttüğü Girişim Hızlandırma Programı’nın Türkiye ayağı G4A Turkey 2021’e jüri tarafından seçilen 7 girişim belli oldu. Dijital ortamda gerçekleştirilen programa; sağlık, tarım, radyoloji ve çevre sağlığına yönelik dijital çözümler sunan ve fikir aşamasını geçen, yalın bir ürüne, prototipe ya da ileri seviye bir girişime sahip olan girişimciler büyük ilgi gösterdi.

4 girişimin, 60’ar bin TL hibe ile destekleneceği programda seçilen tüm girişimler; Hackquarters tarafından 100 günlük online eğitim programı ve mentorluk desteği alma hakkına sahip olacak. Ayrıca Bayer, sunduğu iş birliği imkanı ile programa katılmaya hak kazanan girişimlerin networklerini genişleterek ürünlerini geliştirmelerine katkıda bulunacak.

G4A Turkey 2021’e seçilen girişimler:

Amanos Endüstriyel İHA Hizmetleri: Çiftçilerin tasarruf ederken verimliliklerini artırmasını amaçlayan Amanos Endüstriyel İHA Hizmetleri; çiftçilere drone ve lisanslı pilotları ile multispektral görüntüleme hizmeti sunuyor. 6 farklı kamera ile elde edilen görüntüler ekili alanlardaki stres, hastalık ve gelişim durumu hakkında santimetre seviyesinde bilgi veriyor.

Auctifera Scientific: Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi aşamasında en kaliteli embriyo seçimini subjektif ve kişi bağımlı olmaktan çıkarıp; görüntü işleme ve makine öğrenmesi ile objektif, otomatize ve kişilerden bağımsız hale getiriyor.

EyeCheckup: Diyabetik retinopati, ven oklüzyonu, sarı nokta hastalığı, glokom gibi hastalıklar nedeniyle oluşan görme kaybını önleme amaçlı, yapay zeka destekli erken teşhis sistemi sağlayarak kolay göz taraması imkanı sunuyor.

FARMAVR: Deneyimsel eğitim platformu FARMAVR; sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak Eczacılık Fakültesi öğrencilerine, eczacılara ve ilaç sektörü profesyonellerine yönelik geliştirdiği 3 boyutlu simülasyonlar ile eğitim programları ve interaktif bir eczane deneyimi sunuyor.

GÖRSENTAM Tarım Teknolojileri: Tarımsal erken uyarı sistemi sunan GÖRSENTAM Tarım Teknolojileri, hassas sensörler ile sahadan topladığı iklim verilerini ve dijital feromon tuzağından alınan görüntüleri yapay zeka algoritması ile işleyerek saptadığı sonuçları kullanıcıya SMS ve mobil uygulama üzerinden gönderiyor. Böylece personele ihtiyaç duymadan zamanında doğru ilaçlama ve gübreleme ile rekoltenin artırılması amaçlanıyor.

Radyoembolizasyon Uygulanan Hepatoselüler Karsinomlu Hastalarda Radiomics ile Tedavi Sonuçlarını Öngörme: Transarteriyel radyoembolizasyon uygulanan hepatosellüler karsinomlu hastaların tedavi öncesi gadokesetik asit disodyum kullanılarak elde edilen MR görüntülerini özel yazılımlar aracılığıyla Radiomics analizini gerçekleştiriyor. Bu sayede gadokesetik asit disodyum kontrast ajanın tedaviye yanıtının öngörülmesi amaçlıyor.

Tolkido: Akıllı oyun arkadaşı Tolkido; çocukların dil-konuşma, soyut düşünce ve motor becerilerini bilimsel altyapıya dayanan eğitim yöntemiyle kişiselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getirerek yapay zekası ile her çocuğun bilişsel seviyesine adapte oluyor. Bu sayede evde de bireyselleştirilmiş eğitim sağlayarak çocukların dil-konuşma ve bilişsel gelişimlerini hızlandırıyor.