Loader

Future Travel Summit 2023 Etkinliğine Katıldık

Future Travel Summit 2023 Etkinliğine Katıldık

Bu ay Barcelona ‘da gerçekleşen Future Travel Summit 2023 etkinliğine katıldık. 2021 ‘den beri gerçekleşen bu etkinlik, seyahatin geleceğine şekil verecek düşünce liderleri ve teknoloji geliştiricilerini bir araya getiriyor. Odağı seyahata ve yolcuya dokunan ve inovatif teknolojiler geliştiren ileri seviye şirket ve erken aşama startupların temsilcilerinin olduğu niş ve kaliteli bir etkinlikti. Etkinlik içinde bir de sunum yarışması oldu ve 10 tane girişim dinledik. Ayrıca kıymetli bağlantılar edindik ve seyahatin geleceğine ve kurumsal inovasyona dair faydalı iç görüler kazandık.

Pandemi sonrası müşterilerin talepleri ve onlara yapılan teklifler şekil değiştirmeye başladı;

 • Seyahatin geleceğini belirleyen temel şey talebin geldiği yerdeki değişikliler.
 • Müşteri profili de alışkanlıkları da değişiyor, bu sebeple onlara yapılan teklifler ve kanal deneyimleri de değişmek zorunda.
 • Görülen en temel değişiklik, talebi artık bireylerin değil, toplulukların belirliyor olması. Bir ünlünün konseri olduğunda onun hayranları o bölgede rezervasyon ve alışveriş patlamasına sebep oluyorlar.
 • Helal seyahat talepleri artmaya başladı ve buna yönelik çözümler sunan acenta ve startupların sayısı günden güne artıyor.
 • Talebin artması ile birlikte yatırımcıların ilgisi de bu yöne kaymaya başladı. (Bknz: HalalBooking son yatırım haberi)
 • Niş pazarlar artık büyüyor. Deneyim ekonomisi daha fazla talep görüyor. Saç ektirme, döğme, o bölgedeki yerlilerin tarihine yönelik turlara rağbet artıyor.
 • Pandemiden sonra artık daha çok insan sığ ve birbirinin benzeri eğlencelerden ziyade, daha anlamlı ve bilgilendirici, tatmin edici deneyimler yaşamak istiyor. Seyahat edecekleri lokasyonları buna göre seçiyor ve bu yüzden yerel halkın tarihçesi ve alışkanlarını anlatan turlar artık daha çok ilgi görüyor.

Hizmet sağlayıcılar da bu talebe uyum sağlıyorlar

 • Artık tek seferlik işlemlerden ziyade, sadakatin arttığı ve tekrarlı işlemlere yöneliyorlar. Bu sebeple sadakat ile ilgili çözümlerin sayısı da artıyor.
 • Bunu sağlayabilmek için ilişkili ürünler geliştiriyor. Fiyatlandırma ve ödeme süreçlerini ona göre tasarlıyorlar. (Çoklu satın alma vb.) (Caravelo gibi)
 • Seyahat edenleri yakalayabilmek için fiyat tahmin sistemlerinin önemi artıyor.
 • Firmalar sadece seyahat esnasına değil öncesi ve sonrasına da, uçtan uca bütün deneyime dokunmak istiyorlar. O sebeple ödeme altyapısı sağlayıcıları bu firmaların işlerini kolaylaştırıyor (Airwallex gibi)
 • En doğru deneyimi sunabilmek de daha fazla MVP geliştirmek ve daha fazla deneme ile mümkün.
 • Yolcuların seyahat esnasında belirsizliklerle ilgili ciddi endişeleri oluyor, bununla ilgili eminlik hissi veren araçların sayısı da artıyor. (Hopper gibi)
 • Müşteriler hala ciddi miktarda nakit kullanıyorlar, dijital ödeme sanılan kadar fazla değil. O yüzden sahada döviz değişimi yapan firmalar hala ihtiyaç. (Travelex gibi)

Kurum ve Startup İş Birlikleri

 • Startup ile kurumun aynı dili konuşması kolay olmuyor.
 • Inovasyon birimleri, iş birimleri ile bir çok startup tanıştırıyor ama ortak dil olmayınca anlaşmak kolay olmuyor.
 • Şirketler içinde yaygın olan “Not built here” mentalitesini değiştirmek gerekiyor.
 • Kurumsal eğitim programı kurmak, girişimlere kurumların onlardan daha farklı çalıştığını anlatmak, iş birimlerine de startupların farklılıklarını anlatmak faydalı oluyor.
 • Çok sayıda startup arasından kurum için doğru olanı seçebilmek önemli.
 • Şirket ve inovasyon stratejisi hizalı olduğunda iş birimleri işbirliklerine daha istekli oluyorlar.
DSC2507-2048x1366[1]
DSC3167-2048x1371[1]

Sunum yarışmasında sahneye çıkan girişimler

Fairlyne: 2021 yılında kurulan bu Paris merkezli girişim, seyahat endüstrisi için bir Yeniden Satış Hizmeti platformu sunuyor. Fairlyne, seyahat operatörlerine Yeniden Satış deneyimi aracılığıyla artan gelir elde etme, karlılığı artırma ve müşteri memnuniyetini artırma imkanı sunarak marka sadakatini ve müşteri memnuniyetinin artmasına yardımcı oluyor.

Flappin’: 2021 yılında kurulan Flappin’, farklı etkinlikleri planlama ve hediye olarak rezervasyon yapma zahmetini ortadan kaldıran bir B2C platformudur. Barselona merkezli olan Flappin’, kullanıcılarının sürpriz ve neşeli deneyimlerle boş zamanlarını gerçekten keyifli hale getirmesini amaçlayarak iyi bilinen bir küresel marka ve hediye deneyimleri alanındaki öncü şirket olmayı hedefler.

Runnr.ai: Proaktif WhatsApp iletişimi aracılığıyla misafir deneyimini yükselten sanal bir otel danışmanı platformudur. Upselling’i otomatikleştirir ve ilk düzey misafir desteğini sağlayarak operasyonel iş yükünü azaltır ve otel gelirlerini artırır. Birçok otel tarafından güvenilen bu platform, mevcut sistemlerle sorunsuz bir şekilde entegre olur ve etkileyici katılım metriklerine sahiptir.

Namastay: Doğrudan otel web sitelerine entegre edilen optimize edilmiş bir rezervasyon ve ödeme çözümüdür. Paris merkezli olan Namastay, “tek tıklamayla odaya” bulut teknolojileri aracılığıyla sorunsuz, etkileyici ve hızlı bir rezervasyon deneyimi (Apple Pay ve Google Pay ile) sunar. 2021 yılında kurulduğundan beri Namastay, birçok otelin web sitesi dönüşüm oranlarını ortalama% 121 artırmalarına yardımcı oldu.

OneGrab: Milano merkezli olan OneGrab, 2014 yılında havaalanlarına, havayollarına ve tren işletmecilerine yolculara yerel, sağlıklı ve sorunsuz bir F&B deneyimi sunmalarına yardımcı olma misyonuyla kuruldu. OneGrab, yolcuların kalkıştan önce en fazla 30 dakika önce sipariş vermelerine ve siparişlerini binişten hemen önce alabilmelerine olanak tanır.

Rhome: Stuttgart merkezli Rhome, herhangi bir yerden uzaktan çalışmayı sağlayan bir SaaS çözümüdür, aynı zamanda kullanıcılara Vergi uyumluluğu, Sosyal Güvenlik ve Vize Düzenlemeleri hakkında gerekli tüm bilgileri verir. Küresel Hareketlilik Yönetimi ve Uyumluluk ihtiyaçlarını günlük yaşamla bir araya getirir. 2022 yılında kurulan Rhome, yaşam ile Küresel Hareketlilik arasındaki köprü olmayı amaçlar.

Runway Health: 2021 yılında kurulan Runway Health, tamamen seyahat sağlığına odaklanan tüketiciye yönelik bir uzaktan sağlık hizmeti şirketidir. Runway, seyahat sırasında uyku eksikliği, ishal, yüksek rakımla ilgili ihtiyaçlar gibi yaygın seyahat gereksinimleri için reçete ilaçlarını daha uygun ve erişilebilir hale getirirken, seyahat edenlere seyahatleri sırasında, öncesi ve sonrasında sohbet tabanlı bakım için bir doktora erişim sağlar. Miami merkezli olan Runway Health, şu anda tüm 50 Amerikan eyaletinde mevcuttur.

Swifty: Berlin merkezli olan Swifty, iş seyahatinin temel adımlarını otomatik olarak yöneten bir yapay zeka asistanıdır; planlama, rezervasyon, ödeme ve fatura işlemlerini içerir ve tüm bunlar sohbet arayüzü içinde yapılır, seyahat edenlere iş seyahatlerini sohbet aracılığıyla 5 dakikada rezerve etme imkanı sunar. Verimlilik ve hız odaklıdır.

TRVLR: 2022 yılında kurulan TRVLR, ajanslar ve oteller için komisyon ödemelerini tamamen otomatikleştiren modern bir otel rezervasyon platformudur. Santa Barbara merkezli TRVLR, lüks otellerin seyahat danışmanlarını çekmek ve dönüştürmek için rezervasyon + ödeme işleme + komisyon hesaplaşma sunan bir platform sağlar, bu da iş büyümesini teşvik eder ve gereksiz idari iş yükünü ortadan kaldırır.

Turneo: Londra merkezli olan Turneo, seyahat markalarının misafirleri için destinasyon içi deneyimler sunmalarına olanak tanıyan bir B2B platformudur. 2022 yılında kurulan Turneo, kullanıcılarının kendi özelleştirilmiş mağazalarını oluşturmalarını kolaylaştırır, benzersiz, doğrulanmış ve kişisel tavsiye edilen deneyimler sunar, daha yüksek gelirler, daha mutlu misafirler ve sorunsuz operasyonlar sağlar.

DSC3953-2048x1366[1]
DSC5126-2048x1234[1]