Loader

Covid-19 Odağındaki Teknoloji Girişimleri

Covid-19 Odağındaki Teknoloji Girişimleri

FTE, havacılık sektöründe koronavirüs salgını nedeniyle karşılaşılan çeşitli zorluklara çözüm bulabilecek 9 girişimi bir araya getirdi. Online olarak gerçekleşen etkinliğe 14 uluslararası havayolu/havalimanı ve  FTE Innovation & Startup Hub üyeleri katılım gösterdi.

Katılımcılar, COVID-19 sonrası düzene uyum sağlamak için geliştirilen yeni ürün ve hizmetleri görürken, girişimler teknoloji odaklı çözümlerini üst düzey yöneticilere sunma fırsatı buldu.

Etkinliğe katılan 9 girişim;

BotsAndUs

Londra merkezli BotsAndUs, robot teknolojisine odaklanıyor. Şirket, havaalanında yolculara yardım için bir müşteri deneyimi robotu geliştirdi. Bo adlı robot, yolcularla otonom bir şekilde etkileşime girebilir ve onları tercih ettikleri yerlere (kapılar, salonlar, mağazalar veya diğer tesisler) götürebilir. Robot, çevresi ve onunla etkileşime giren herkes hakkında veriler toplayabilir.

RubiQ

RubiQ, havayollarının yolcularının tüm süreci yapay zeka tabanlı bir sanal asistan aracılığıyla kendi kendine yönetmesini sağlayan Tel Aviv merkezli bir girişimdir. RubiQ’nun Kesinti Kurtarma Platformu, hangi yolcuların bir aksaklıkla karşılaşabileceğini tahmin etmek için gerçek zamanlı uçuş verilerini izler, en uygun alternatif uçuşu hesaplar ve onları e-posta, SMS veya havayolunun uygulaması aracılığıyla anında bilgilendirir. Yolcular daha sonra alternatif uçuşlarını hızlı ve kolay bir şekilde onaylayabilir veya RubiQ’nun akıllı self servis sanal asistanı aracılığıyla farklı bir uçuş seçebilirler.

Further Network

Seyahat ve ulaşım endüstrisine güvenilir yenilikçi bir seyahat teknolojisi şirketidir. Seyahat geçmişi, sağlık geçmişi ve biyometrik kimlik verilerini birleştirerek sorunsuz bir seyahat sürecini tamamlamayı hedefler.

IoMob

IoMob, kurumsal seyahat ve ulaşım şirketlerinin kullanıcılarına sorunsuz bir küresel mobilite deneyimi sunmasına olanak tanıyan bir girişimdir. Girişim, kullanıcıların sosyal mesafe ve temizlik politikalarına bağlı kalarak toplu taşıma, tren, taksi, bisiklet vb. arama sonuçlarını filtrelemesine olanak tanıyor.

Juvo Robotics

2018 yılında kurulan Juvo Robotics, havayolları ve yer hizmetleri için uçtan uca otomatik bir bagaj taşıma sistemi geliştiriyor. Juvo, kayıtlı bagaj yüklü arabaları havalimanı terminal binası ile kapılara park etmiş uçaklar arasında otonom olarak taşıyabilen bir araç geliştirdi.

Koala

Koala, veriye dayalı ürünleri yolcuları herhangi bir kesinti konusunda proaktif olarak uyarır ve anında ödeme yapar. Koala’nın teknolojisi, aksaklık meydana geldiğinde yolcuları anında bilgilendirmek ve anında nakit tazminat vermek için tüm yolculukları gerçek zamanlı olarak takip ediyor.

Pilota 

New York merkezli girişim şirketi Pilota, uçuş aksaklıklarını tahmin etmek ve yolcuların uçuşlarını önceden otomatik olarak yeniden rezerve etmek için makine öğreniminden yararlanıyor. COVID-19 salgınının ardından Pilota, yolcuların yolculuklarını daha iyi planlamalarına yardımcı olmak için yeni bir FlySafe ürününü piyasaya sürdü. Platform, müşterinin uçuşları güvenlik, esneklik faktörlerine göre karşılaştırmasını sağlamak için seyahat edenlerin uçuş tercihlerini gerçek zamanlı verilerle birleştiriyor.

Zensors

Carnegie Mellon Üniversitesi spin-out girişimi olan Zensors, kritik iş kararlarını kolaylaştırmak, işlemleri optimize etmek veya müşteri deneyimini iyileştirmek için hayati veriler ve analitik sağlamak için mevcut CCTV kameralarını ek donanım olmadan görsel sensörlere dönüştüren bir teknoloji girişimidir. Zensörler, dünya çapındaki havalimanları için bir zorunluluk haline gelen sosyal mesafe ve kalabalık yönetimi ile ilgili bazı temel süreçlerin otomatikleştirilmesine yardımcı olabilir.

DUBZ

DUBZ, yolcuların güvenli ve rahat bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanıyan yeni bir evde check-in hizmeti geliştirdi. Hizmetlerinde  bagaj dezenfeksiyonu ve Mediclinic ile ortaklık yoluyla türünün ilk örneği olan evde COVID-19 testi bulunuyor.