Loader

Facebook, Yapay Zeka ile İnsan Zihnini Okumayı Başardı

Facebook, Yapay Zeka ile İnsan Zihnini Okumayı Başardı

Meta, yapay zekayla ilgili çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Şirket, başta tıp olmak üzere birçok alanda devrim yaratabileceğini düşündüğü bir program tasarladı. Bu program sayesinde insan zihni okunabiliyor.

Facebook, geçtiğimiz yıl bir etkinlikte VR ve AR’ın bir adım ötesine geçen zihin okuma bilekliklerini tanıtmıştı. Henüz geliştirme aşamasında olan bu bileklikler, beyinden ellerimize gönderilen nörolojik sinyalleri okuyarak kullanıcının ne yapmak istediğini anlayarak eylemi sanal ya da artırılmış gerçeklikte yansıtacak. Şirket, şimdi de insanların düşüncelerini yüksek oranda doğru tahmin ederek yazıya döken bir yapay zeka programı geliştirdi.

Meta bünyesinde çalışan bilim insanları, daha önce 169 gönüllüyle gerçekleştirilmiş bir çalışmadan elde ettiği verilerle, özellikle tıp dünyasında devrim yaratabileceğini düşündükleri bir teknoloji geliştirdiler. Eski çalışma insanların beyin aktivitesini ölçmeye yarayan EGG ve MEG sensörlerinden elde edilen verilerden oluşuyordu. Bu veriler, İngilizce ve Felemenkçe sesli kitap, kelime ya da farklı cümleler dinleyen gönüllülerin 150 saat boyuna kaydedilmiş beyin dalgalarından oluşuyordu.

Bütün veriler Meta’nın bilim insanlarının geliştirdiği yeni yapay zeka programında taratıldı. Program, gönüllülerin dinlediği konuşmaların kodlarını çözebildi ve bunları %73 gibi yüksek doğruluk oranıyla tahmin ederek yazıya döktü. Sık kullanılan 793 kelime üzerinde bu başarıyı yakalayan yapay zeka programının gündelik hayatta kullanılan kelimelerin büyük bir kısmını çözebileceği düşünülüyor.

Her yıl milyonlarca insanın konuşma, yazma yada mimiklerle iletişim kurmada zorluk ya da bunları hiç kullanamama gibi travmatik beyin hasarı yaşıyor. Meta yetkilileri, bu yapay zeka teknolojisi sayesinde o insanların iyileşebileceğini iddia ediyor.

Tags: