Loader

Covid-19 Enfeksiyonunu Tespit Eden Yüz Maskesi Geliştirildi

Covid-19 Enfeksiyonunu Tespit Eden Yüz Maskesi Geliştirildi

MIT ve Harvard Üniversitesi’ndeki mühendisler, 90 dakika içinde Covid-19 teşhisi koyabilen yeni bir yüz maskesi tasarladı. Tasarlanan bu maskeler, diğer yüz maskelerine takılabilen ve diğer virüsleri tespit etmek için uyarlanabilen küçük, tek kullanımlık sensörler barındırmaktadır.

Sensörler, araştırma ekibinin daha önce Ebola ve Zika gibi virüsler için kağıt tanılamada kullanılmak üzere geliştirdiği dondurularak kurutulmuş hücresel makinelere dayanıyor. Araştırmalar, sensörlerin yalnızca yüz maskelerine değil, aynı zamanda laboratuvar önlükleri gibi giysilere de dahil edilebileceğini ve potansiyel olarak sağlık çalışanlarının çeşitli patojenlere veya diğer tehditlere maruz kalmasını izlemek için yeni bir yol sunacağını gösterdi.

MIT araştırmacısı James Collins açıklamasında “Viral veya bakteriyel nükleik asitlerin yanı sıra sinir toksinleri de dahil olmak üzere toksik kimyasalları tespit etmek için çok çeşitli sentetik biyoloji sensörlerini dondurarak kurutabileceğimizi gösterdik. Bu platformun, ilk müdahale ekipleri, sağlık personeli ve askeri personel için yeni nesil giyilebilir biyosensörleri mümkün kılabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Tanısal Yüz Maskesi

Araştırmacılar 2020’nin başlarında giyilebilir sensörler üzerindeki çalışmalarını bitirirken, Covid-19 dünyaya yayılmaya başladı. Bu doğrultuda SARS-CoV-2 virüsünü hızlıca tespit etmek amacıyla teknolojilerini kullanma kararı aldılar.

Tanısal yüz maskelerini üretmek için araştırmacılar, dondurularak kurutulmuş sherlock sensörlerini bir kağıt maskeye yerleştirdiler. Giyilebilir sensörlerde olduğu gibi, dondurularak kurutulmuş bileşenler silikon elastomer ile çevrili olduğu için  maskenin iç kısmına yerleştirilir, böylece maskeyi takan kişinin nefesindeki viral partikülleri başarıyla algılarlar.

Maske ayrıca 90 dakika içerisinde sonuç veren test imkanı da sağlamaktadır. Araştırmacılar bu testin hassas PCR testleri kadar hassas, antijen testleri kadar hızlı olduğunu açıkladılar.

Araştırmacılar teknoloji için  patent başvurusunda bulundular ve şimdi de sensörleri geliştirmek için bir şirketle çalışmayı umuyorlar.