Loader

Apple Cüzdan’a Artık Kimlik Ve Ehliyet Tanımlanabiliyor

Apple Cüzdan’a Artık Kimlik Ve Ehliyet Tanımlanabiliyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple, ‘iOS 15’ işletim sistemi güncellemesiyle birlikte kullanıcıların ‘Cüzdan’ uygulamasına kimlik ve ehliyet tanımlayabilmeleri için ‘Dijital Kimlik’ özelliğini yayınlamıştı. Fakat söz konusu özellik, şu ana kadar kullanılamıyordu. Apple, kısa bir süre önce yaptığı yeni bir açıklamada ise ABD’nin Arizona eyaleti sakinlerinin, artık ‘Cüzdan’ uygulamasına kimliklerini ve sürücü belgelerini tanımlayabileceklerini duyurdu.

Arizona’daki iPhone kullanıcıları, güncel olarak eyalet kimliklerini ve ehliyetlerini Apple Cüzdan’a ekleyebiliyor. Böylece kullanıcılar, seyahat ederken kolaylıkla kimliklerini telefon üzerinden gösterebiliyor. Phoenix Sky Harbor Uluslararası Havalimanı’nda ‘Ulaştırma Güvenlik İdaresi’ne (TSI) ait seçili kontrol noktalarında, dijital kimliklerin kabul edildiği ifade ediliyor. Dijital kimlikler, aynı zamanda Apple Watch üzerinden de tek dokunuşla gösterilebiliyor.

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Colorado, Hawaii, Mississippi, Ohio ve Porto Riko’nun da içlerinde bulunduğu birçok eyalet, yakın zamanda dijital kimlikleri kabul etmeye başlayacak. Özellik, kullanıcıların kontrol noktalarındaki kimlik okuyucusuna iPhone veya Apple Watch’ları aracılığıyla dijital kimliklerini göstermelerine olanak tanıyacak. Daha sonra işlemin tamamlanabilmesi için Face ID veya Touch ID aracılığıyla bir kimlik doğrulaması yapılacak. İşlem dijital olduğu için kullanıcılar, telefonlarını veya akıllı saatlerini kontrol noktasına teslim etmek zorunda kalmayacak.

Öte yandan; kullanıcılar, Apple Cüzdan’a kimlik eklemek için öncelikle uygulamadaki “+” simgesine dokunuyor ve ekrandaki talimatları izleyerek kimliklerini uygulamaya tanımlayabiliyor. Tanımlama sırasında uygulama, kimliğin hem ön hem de arka yüzünü tarıyor ve doğrulama işlemi için bir selfie talep ediyor. Doğrulama işlemi, eyalet tarafından yapılıyor. Bununla birlikte uygulamada, kullanıcıların başlarını ve yüzlerini hareket ettirmelerini gerektiren ek bir güvenlik adımı da bulunuyor.

Kullanıcılar, hangi kişisel verilerinin paylaşılacağı konusunda kontrol sahibi oluyor. Bununla birlikte, başka bir kullanıcının dijital kimliklere erişmesinin önüne geçebilmek için uygulama, biyometrik taramayı destekliyor. Kimlik okuyucu ve cihaz arasındaki iletişim de uçtan uca şifreleniyor. Dijital kimlikler, iOS 15.4 güncellemesi alan iPhone 8 veya daha yeni nesil bir iPhone modelinde kullanılabiliyor. Benzer şekilde, watchOS 8.4 veya daha yeni nesil bir işletim sistemini destekleyen Apple Watch Series 4 ve sonrasındaki Apple Watch’lar da dijital kimlikleri çalıştırabiliyor.