Loader

Airbus’tan Geleceğin Uçak Kanadı: Wing of Tomorrow

Airbus’tan Geleceğin Uçak Kanadı: Wing of Tomorrow

Airbus, gelecekte kullanılacak “Wing of Tomorrow/Yarının Kanadı” olarak adlandırdığı ilk kanat prototipinin montajını tamamladı. Projenin, kilit kanat üretimi endüstriyel sistem hedeflerini kanıtladığı belirtildi. Airbus’ın ulusötesi Ar-Ge programı “Wing of Tomorrow/Yarının Kanadı” yeni nesil kanat teknolojilerinin olgunlaşmasına yardımcı olacak ilk tam boyutlu kanat prototipini başarıyla teslim etti. Avrupalı havacılık şirketinden yapılan açıklamaya göre, üç tamamen kompozit kanat göstericisinden ilkinin tamamlanması, tamamen yeni bir endüstriyel montaj sistemini içeren ve temel otomasyon hedeflerinin doğrulanmasına yardımcı olan 100’den fazla farklı bileşen ve üretim teknolojisinin entegrasyonunu işaret ediyor.

Airbus Teknik Sorumlusu Sabine Klauke şunları söyledi: “Wing of Tomorrow, şu anda kanatları monte etme yöntemimize tamamen farklı bir yapı felsefesi getiriyor ve gelecekte kanat üretiminin endüstriyel fizibilitesini değerlendirmemize yardımcı olacak Ar-Ge portföyümüzün çok önemli bir parçası.” Yüksek performanslı kanatlar geliştiriliyor Birleşik Krallık liderliğindeki bu programın arkasındaki uluslararası ekip, katlanır kanat ucunun da içerisinde olan yüksek performanslı kanat teknolojileri geliştiriyor. Açıklamada, sürdürülebilir havacılık yakıtları ve hidrojen tahriki araştırmalarının yanı sıra, Wing of Tomorrow, Airbus’ın havacılığın karbondan arındırma hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunu gösterdiği ve daha sürdürülebilir bir gelecek için sektörün gündemine ulaşmada büyük ölçekli endüstri işbirliğinin önemini yansıttığı bildirildi.

Wing of Tomorrow’daki yeni yapı felsefesi, tank içi çalışmayı ortadan kaldırıyor ve manuel ve otomatik montajın optimize edilmiş bir endüstriyel sisteme sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlıyor. Açıklamada yer alan bilgilere göre, Airbus, bu ilk ve sonraki kanat göstericilerinin imalatından öğrenilenleri alarak, geleceğin kanatlarını inşa etmek için doğru endüstriyel seçimleri yapabilmek için farklı senaryolar keşfedecek.

İş miktarını yüzde 50’den fazla azaltacak Wing of Tomorrow kompozit bileşenleri, teknolojilerin en iyi şekilde kullanılması ve montaj aşamasında iş miktarını yüzde 50’den fazla azaltmak için tasarlandı. Kalan sondajın otomasyonu, iyi tolerans kontrolü ve kanat şekli elde edilmesinin yanı sıra inceleme ve doğrulamaya yönelik yeni yaklaşımların tanıtılması, Airbus’ın geleceğin en yüksek verimli kanatlarını yaratma tutkusunu destekleyeceği ifade edildi.

 

Kaynak: haber.aero https://haber.aero/sivil-havacilik/airbustan-gelecegin-kanat-tasarimi-wing-of-tomorrow/

Tags: