Loader

Adobe Flash’ı Öldürüyor

Adobe Flash’ı Öldürüyor

1996 yılında piyasaya sürülen ve video oyun endüstrisini şekillendiren Flash Oyunların modern oyun üzerindeki etkisi tartışılmayacak kadar fazla oldu. Birçok oyun türü Flash Oyunlarından doğdu. Mutlaka siz de en az bir defa Flash Oyunu oynamışsınızdır.

20 yıl önce Flash’ta yazılmış bir oyun bugün hala oynanabilirken, iOS veya Android için yazılmış oyunlar yeni telefonlarda çalışmaya devam etmeleri için düzenli güncellemeler gerektiriyor. 2010 yılında, iPhone’un piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra Steve Jobs, Flash’ın Apple platformunda neden izin verilmediğini şu şekilde açıklamıştı: Flash’ta güvenlik sorunları vardı, pili daha hızlı bitiriyor ve dokunmatik arayüzlü mobil cihazlar için değil masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştı.

Flash’ın düşüşünden sorumlu olan sadece iPhone’un yükselişi değildi. Sonuçta internet, çok çeşitli cihazları desteklemek zorunda olan farklı bir konuma gelmişti.

Flash’ın kullanım ömrünün Aralık 2020’de sona ermesi, oyun tarihinin en yaratıcı dönemlerinden birinin sonunu işaret ediyor diyebiliriz.