Loader

2021’de En Çok Yatırım Alan 10 Yerli Girişim

2021’de En Çok Yatırım Alan 10 Yerli Girişim

Bir yılın daha sonuna geldik. 2021’in son haftasına girmek üzereyken bu senenin Türkiye girişimcilik ekosistemi açısından bir hayli verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Türkiye merkezli girişimlere bu dönemde yapılan yatırımlar, bazı şirketlerin unicorn seviyesine ulaşmasına, bazı şirketlerin de exit’ler gerçekleştirerek globale açılmasına olanak sağladı. Değeri bir hayli artan bu şirketler, ülkemiz ekonomisinin değerini artırırken Türkiye’nin girişimcilik ve yatırımlar konusunda global sesini bulmasına da yardımcı oldu.

Biz de bu kapsamda 2021’in en yüksek yatırımlarını derlemeye karar verdik. Her ne kadar birazdan aktaracağımız yatırımların haberlerini zamanında, hızlı ve kapsamlı bir şekilde sizlerle paylaşmış olsak da kayda değer yatırımları tek bir listede görmek istedik.

10- RS Research (12 milyon dolar)

Yerli biyoteknoloji girişimi RS Research, Seri A yatırım turunda 12 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu 12 milyon dolarlık yatırım turu GEN İlaç liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, GEN İlaç’ın haricinde ise OneLife Ventures (İstanbul Portföy Yönetimi) ve Eczacıbaşı Momentum da katıldı. RS Research’ün değerlemesi ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Prof. Dr. Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından kurulan RS Research, kemoterapinin etkisini artırırken yan etkilerini azaltabilen ilaç adayları geliştirme hedefi ile çalışmalarını sürdürüyor.

10- Servislet (12 milyon dolar)

Otomotiv sektöründe yer alan servis noktaları ve yedek parça markalarını dijitalleştiren bir girişim olarak hizmet veren Servislet, Seri A yatırım turunda 12 milyon dolar yatırım aldığını duyuruştu. Söz konusu 12 milyon dolarlık Seri A yatırım turu San Diego merkezli Ethos ve Attributed Holdings Turkey liderliğinde gerçekleşti. Servislet’in aktardığı verilere göre şirketin değerlemesi son 1 yıl içinde 130 kat arttı.

Servislet, her ne kadar pazar yeri olarak ortaya çıkmış olsa da artık hem pazar yeri hem Servislet Dali (Saas) hem de blockchain olmak üzere 3 dikey üzerine inşa edilmiş bir teknoloji şirketi olarak hizmet veriyor.

9- Akinon (20 milyon dolar)

E-ticaret ve dijital dönüşümü konusunda çözüm arayan markalara hizmet veren Akinon, Actera Group ve Revo Capital’in liderliğini yaptığı yatırım turunda, 20 milyon dolar yatırım almıştı. Tolga Tatari, Ahmet Emre Sarı ve Çağrı Orçan tarafından hayata geçirilen Akinon, perakende işletmelerine “dijital satış kanalları”, “katalog ve sipariş yönetim sistemi” ve “mağaza içi uygulama” gibi ürünleriyle omnichannel çözümler sunuyor. Geçmişte Markafoni’nin de kurucusu olan ortaklar, kazandıkları önemli deneyimi yeni bir e-ticaret paketine dönüştürerek önemli bir geri dönüşe imza attılar.

8- BluTV (20 milyon dolar)

Discovery, bu yılın başında ülkemizin önde gelen online video izleme platformu BluTV’ye yatırım yapmış ve bu yatırımla beraber BluTV’nin yüzde 35 hissedarı olmuştu. Twozero Ventures da söz konusu yatırıma katılmıştı. Discovery, BluTV’nin yüzde 35 hissesi için 20 milyon dolar ödedi. Ortaya çıkan bir diğer önemli bilgi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi girişimin değerlemesi ile ilgili oldu. Paylaşılan bilgilere göre BluTV’nin değerlemesi ise 57 milyon dolara ulaştı.

7- Picus Security (24 milyon dolar)

Şirketlerin dijitalleşme süreçlerinde siber güvenlik risklerini proaktif olarak yönetebilmelerini sağlamak amacıyla 2013 yılında Ankara’da kurulan ve şu anda dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren Picus Security, Seri B yatırım turunda 24 milyon dolar yatırım almıştı. Turkven öncülüğünde gerçekleştirilen tura mevcut yatırımcı Earlybird Venture Capital ile siber güvenlik uzmanı Nathan Dornbrook da katılmıştı. Bu yatırımla birlikte şirketin bugüne kadar aldığı yatırım miktarı da 33 milyon dolara ulaşmıştı.

6- Libra Softworks (30 milyon dolar)

2017 yılında kurulan mobil oyun firması Libra Softworks, yine birkaç hafta önce 30 milyon dolar büyüklüğünde bir yatırım almıştı. 30 milyon dolarlık yatırım turu Actera liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna Actera’nın haricinde ise Esas Holding de katıldı. Yatırım turu Core Finance’in stratejik danışmanlığı çerçevesinde gerçekleşti.

Libra Softworks’ün web sitesinde yer alan bilgilere göre girişim, şu ana kadar 7 oyun geliştirdi. Libra Softworks’ün oyunları arasında ise Joy Blast: match-three puzzle!, Match Match 3D – Matching Puzzle Game, Spell Heroes – Tower Defense, Word Universe – Kelime Oyunu, Chickz, Quizbie – Bilgi Yarışması ve Gizli Kelime – Kelime Avı bulunuyor.

5- Colendi (38 milyon dolar)

2017 yılında, dijital kimlik, kredi skorlama ve bunların entegre çalışacağı bir dijital platform oluşturmak amacıyla yola çıkan Colendi, Seri A yatırım turunda 38 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yatırım Re Pie liderliğinde gerçekleşti. Söz konusu 38 milyon dolarlık yatırımın 12 milyon dolarlık kısmı teknoloji ve yenilik odaklı iş modellerine yatırım yapan Re Pie’dan geldi. Kalan 18 milyon dolarlık yatırım ise çeşitli yabancı yatırımcılar tarafından yapıldı. Re Pie, “Colendi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” üzerinden yatırım yaptı.

Yatırım, Colendi A.Ş’nin yüzde 100’üne sahip İngiltere’de bulunan Colendi Holdings Limited şirketi üzerinden gerçekleştirildi.

Bu noktada Colendi’nin ilk açıklanan yatırım miktarının 30 milyon dolar olup sonradan 38 milyon dolara güncellendiğini de belirtelim.

4- Tiko (65 milyon dolar)

Sina Afra’nın girişimi Tiko, temmuz ayında Seri A yatırım turunda 65 milyon dolar yatırım almıştı. Hatırlarsanız Sina Afra’nın gayrimenkul alım satım girişimi Evtiko, 2019’da Türkiye operasyonunu durdurmuştu. O dönemde şirket, faaliyetlerine İspanya’da Tiko markasıyla devam edeceğini açıklamıştı.

Şirketin Seri A yatırım turu, Btov ve Rocket Internet liderliğinde, Class 5 Ventures’dan Joel Ayala, geçmişte Voi ve Lime’da yöneticilik yapan Noa Khamallah’nın katılımıyla gerçekleşti.

3- Dream Games (50+155= 205 milyon dolar)

Dream Games, bu sene iki yatırım turu kapatan şirketlerden biri. Peak Games’in eski çalışanlarından Soner Aydemir, İkbal Namlı, Hakan Sağlam, Eren Şengül ve Serdar Yılmaz tarafından kurulmuş olan Dream Games, ilk olarak şubat ayında, Index Ventures liderliğinde 50 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım haberini de duyum olarak tüm Türkiye ile ilk olarak biz paylaşmıştık. Dream Games’in yatırımı bununla da sınırlı kalmadı ve şirket haziran ayında gerçekleşen Seri B yatırım turunda 155 milyon dolar yatırım aldı.

Alınan yatırım ile birlikte Dream Games’in şirket değerlemesi 1 milyar dolara ulaştı ve böylelikle unicorn seviyeye ulaştı. Söz konusu 155 milyon dolarlık Seri B yatırım turu şirketin eski yatırımcılarından olan Index Ventures ve Makers Fund’ın ortak liderliğiyle gerçekleşti. B serisi yatırım turunda Index Ventures ve Makers Fund haricinde ise Balderton Capital, IVP ve Kora katıldı.

2- Getir (128+300+555= 983 milyon dolar)

Getir, ilk olarak 2021’in ocak ayında 128 milyon dolar yatırım aldı. Michael Moritz Crankstart aracılığıyla 2020’de gerçekleşen birinci turda Getir’e yaptığı yatırımı ikinci turda da devam ettirerek Brezilya merkezli Base Partners ile birlikte turun liderliğini üstlendi. Mevcut yerli yatırımcılardan Revo da bu turda yer aldı. Bunun yanı sıra yurt dışından, Daha önce Mynet ve Trendyol’un da yatırımcıları arasında olan ve özellikle Zomato yatırımı da bulunan Tiger Global ve mikro mobilite yatırımı ile dikkat çeken Goodwater Capital, Türkiye’den daha önce sizlere aktardığımız Fiba ile Esas Holding de Getir’in yeni yatırımcıları arasında yer aldı.

Getir, bu sene ikinci olarak, mart ayında Sequoia Capital ve Tiger Global tarafından yönetilen yatırım turunda 300 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım turu ile Getir’in değerlemesi ise 2.6 milyar dolar oldu. Böylelikle şirket, unicorn seviyesine ulaştı.

Getir, bu sene son olarak haziran ayında 555 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi 555 milyon dolarlık yeni yatırımla 7 milyar 555 milyon dolara ulaştı. Son yatırım turunda, mevcut fonlardan Sequoia Capital ve Tiger Global Getir’e yatırımlarını sürdürürken, Silver Lake, DisruptAD ve Mubadala Investment Company ise Getir’in yeni yatırımcılarından bazıları oldu.

1- Trendyol (350 milyon dolar + 1,5 milyar dolar= 1.85 milyar dolar)

Bu sene, en fazla yatırım alan şirket Trendyol oldu. Ülkemiz e-ticaret devlerinden Trendyol, ilk olarak nisan ayında Alibaba’dan 350 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi bu yatırım sonrasında 9.35 milyar dolara ulaştı.

Trendyol, ağustos ayında gerçekleşen turda ise 1,5 milyar dolar yatırım aldı. Trendyol, aldığı bu 1.5 milyar dolarlık yatırım ile değerlemesini ise 16.5 milyar dolara yükseltti. Yatırım gerçekleşmesi ile birlikte Trendyol, 10 milyar dolar değerleme barajını geçerek Türkiye girişim ekosisteminin ilk decacorn’u olmanın da ötesinde ülkenin en değerli şirketi haline geldi.

Bu büyük yatırım turuna; Amerika’nın önemli yatırım fonlarından General Atlantic, Japonya Merkezli SoftBank (SoftBank Vision Fund 2  fonu ile), Berlin Merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı.